Przejście do sekcji:
Ułatwienia dostępu
Ważne linki
Wizyta Studyjna Niech cię Zakole
Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania "Dolina Drwęcy" w dniach 22-23 lipca 2023 r. zorganizowała wizytę studyjną Niech Cię Zakole. Celem wyjazdu było poznanie zasad funkcjonowania podmiotów ekonomii społecznej/partnerstw społecznych, innowacyjnych przedsięwzięć, co ma pobudzić lokalnych liderów do zwiększenia swojej aktywności i rozszerzenia ofert Stowarzyszeń działających na obszarze działania LGD.
Wyjazd zorganizowany był w ramach wsparcia na funkcjonowanie LGD udzielanego w ramach RPO Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 w celu realizacji projektu "Koszty bieżące i animacja LGD "Dolina Drwęcy".
Pierwszym punktem naszego wyjazdu była Dąbrowa Chełmińska, gdzie zostaliśmy powitani przez koordynatora szlaku Niech Cię Zakole Pana Piotra Lenarta. Następnie w zagrodzie Pani Beaty Tomaszewskiej wzięliśmy udział w warsztatach pn. Cztery Pory Roku przy piecu chlebowym, a zakończyliśmy obiadem "Jarskim i Dziarskim". Następnie odwiedziliśmy Grodzisko w Gzinie, a tam z kolei wzięliśmy udział w warsztatach pn.Zioła w starosłowiańskiej kulturze. Na zakończenie dnia mieliśmy przyjemność wziąć udział w warsztatach edukacyjno-kulinarnych w Kuchni Pałacowej w Ostromecku pn. Trufla wśród mięs jagnięcina - od przekąski do deseru w wykonaniu kuchmistrza pałacowego Piotra Lenarta. Następnego dnia rozpoczęliśmy od śniadaniowego Stołu Rodzimych Smaków jako przykładzie integracji produktów od lokalnych przetwórców. Następnym punktem było zwiedzanie Zespołu Pałacowo-Parkowego w Ostromecku. Na koniec zwiedzaliśmy Nadwiślańską Chatę z 1800 roku w Luszkowie, gdzie odbyły się warsztaty z rękodzielniczego wytwarzania krówek i bez, a także wzięliśmy udział w Nadwiślańskiej uczcie pierogowej i słodkościami.
W wyjeździe uczestniczyło 30 osób - pracownicy biura LGD oraz liderzy organizacji działających na obszarze działania LGD m.in.: Koło Gospodyń Wiejskich Sokołowo, Łubki, Handlowy Młyn, Stowarzyszenie Miłośników Kultury, Towarzystwo Rozwoju Wsi Skępsk i Okolic, Towarzystwo na Rzecz Rozwoju Wsi Węgiersk i Macikowo, Stowarzyszenie na rzecz Ochrony Zdrowia, Stowarzyszenie Obrońców Zwierząt "Przyjazna buda", a także sołtysi.
Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że Wizyta Studyjna była tak bardzo udana (w szczególności Panu Piotrowi Lenartowi, jesteśmy pełni podziwu dla jego pasji, zaangażowania i stworzenia wspaniałego przedsięwzięcia), a także wszystkim osobom i organizacjom, które nas gościły i prowadziły zajęcia warsztatowe. Specjalne podziękowania kierujemy do uczestników wyjazdu, bo to dzięki Wam atmosfera była naprawdę sympatyczna.