Banery

Projekty współpracy

POBIERZ APLIKACJĘ „Rzuć wszystko, idź na grzyby”!

Przypominamy, że w Google Play dostępna jest aplikacja mobilna „Rzuć wszystko, idź na grzyby”, która jest efektem realizacji projektu współpracy pn. „Rzuć wszystko, idź na grzyby! – przygotowanie i wydanie elektronicznego przewodnika i publikacji oraz wykonanie materiałów promocyjnych”. Aplikacja zintegrowana jest z drukowanym albumem, który jest połączeniem przewodnika po temacie grzybobrania, poradnika kulinarnego i atlasu grzybów.


Bezpłatną aplikację można pobrać pod linkiem...

Prezentacja i wręczenie albumu grzybów pn. "RZUĆ WSZYSTKO, IDŹ NA GRZYBY"

Dziś w Świetlicy Wiejskiej w Sokołowie odbyła się prezentacja i przekazanie wydanego w ramach projektu współpracy albumu grzybów, które występują w lasach na obszarze działania partnerów projektu współpracy pn. „Rzuć wszystko, idź na grzyby! – przygotowanie i wydanie elektronicznego przewodnika i publikacji oraz wykonanie materiałów promocyjnych”, a więc Stowarzyszenia LGD "Dolina Drwęcy", Stowarzyszenia LGD Ziemia Wąbrzeska, Stowarzyszenia LGD "Podgrodzie Toruńskie" i Stowarzyszenia LGD Gmin Dobrzyńskich Region Południe. Mowa tu o terenach leśnych 6 nadleśnictw - Toruń, Golub-Dobrzyń, Dobrzejewice, Skrwilno, Gniewkowo i Cierpiszewo.


W albumie znajdziecie...

FILMY KULINARNE naszych partnerów w ramach projektu "Rzuć wszystko, idź na grzyby! - przygotowanie i wydanie elektronicznego przewodnika i publikacji oraz wykonanie materiałów promocyjnych"

     Mamy przyjemność zaprezentować Państwu filmy kulinarne naszych partnerów, które powstały w ramach projektu współpracy "Rzuć wszystko, idź na grzyby! - przygotowanie i wydanie elektronicznego przewodnika i publikacji oraz wykonanie materiałów promocyjnych". 

"PIEROGI Z KAPUSTĄ I GRZYBAMI" i "ZUPA GRZYBOWA" w wykonaniu przedstawicieli...

FILMY KULINARNE w ramach projektu "Rzuć wszystko, idź na grzyby! - przygotowanie i wydanie elektronicznego przewodnika i publikacji oraz wykonanie materiałów promocyjnych"

     Mamy przyjemność zaprezentować Państwu nasze filmy kulinarne, które powstały w ramach projektu współpracy...

„Rzuć wszystko, idź na grzyby! – przygotowanie i wydanie elektronicznego przewodnika i publikacji oraz wykonanie materiałów promocyjnych”

Jesteśmy w trakcie realizacji projektu współpracy pt. „Rzuć wszystko, idź na grzyby! – przygotowanie i wydanie elektronicznego przewodnika i publikacji oraz wykonanie materiałów promocyjnych”.

„Rzuć wszystko, idź na grzyby! – przygotowanie i wydanie elektronicznego przewodnika i publikacji oraz wykonanie materiałów promocyjnych”

Jesteśmy w trakcie realizacji projektu współpracy pt. „Rzuć wszystko, idź na grzyby! – przygotowanie i wydanie elektronicznego przewodnika i publikacji oraz wykonanie materiałów promocyjnych”.
Celem projektu jest wydanie elektronicznego przewodnika i publikacji służących wzmocnieniu kapitału społecznego
oraz zachowaniu lokalnego dziedzictwa przyrodniczego i kulinarnego, a także promocja lokalnych zasobów przyrodniczych. W ramach zadania własnego wykonaliśmy peleryny przeciwdeszczowe.
  • „Rzuć wszystko, idź na grzyby! – przygotowanie i wydanie...
  • „Rzuć wszystko, idź na grzyby! – przygotowanie i wydanie...
  • autor: Piotr Jachowski - Animator Rozwoju Lokalnej Społeczności, data: 2021-09-16

Umowa o dofinansowanie projektu w ramach poddziałania 19.3 Przygotowanie i realizacja działań w zakresie współpracy z lokalną grupą działania podpisana!!!

W dniu 10.06.2021r. 4 LGD: Stowarzyszenie LGD Ziemia Wąbrzeska, LGD "Podgrodzie Toruńskie", Stowarzyszenie LGD Ziem Dobrzyńskich Region Południe oraz Stowarzyszenie LGD "Dolina Drwęcy", podpisało umowę o przyznaniu pomocy na realizację krajowego projektu współpracy pt. „Rzuć wszystko, idź na grzyby! – przygotowanie i wydanie elektronicznego przewodnika i publikacji oraz wykonanie materiałów promocyjnych”.

Współpraca z grzybami w tle

Przygotowania do realizacji projektu współpracy pn. „Rzuć wszystko, idź na grzyby! – przygotowanie i wydanie elektronicznego przewodnika i publikacji oraz wykonanie materiałów promocyjnych” na ostatniej prostej. Obecnie trwa weryfikacja uzupełnień do wniosku o przyznanie pomocy, a w najbliższym czasie spodziewamy się podpisania umowy o dofinansowanie. Wnioskowana kwota wsparcia to blisko 222 000,00 zł.

Projekt współpracy „Rzuć wszystko, idź na grzyby!"

20 listopada złożyliśmy wniosek o przyznanie pomocy w ramach poddziałania 19.3 "Przygotowanie i realizacja działań w zakresie współpracy z lokalną grupą działania" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 na projekt współpracy pt. „Rzuć wszystko, idź na grzyby! – przygotowanie i wydanie elektronicznego przewodnika i publikacji oraz wykonanie materiałów promocyjnych”. 

Umowa o wspólnej realizacji projektu współpracy

W dniu 14.10.2020r. 4 LGD: Stowarzyszenie LGD Ziemia Wąbrzeska, LGD "Podgrodzie Toruńskie", Stowarzyszenie LGD Ziem Dobrzyńskich Region Południe oraz Stowarzyszenie LGD "Dolina Drwęcy", podpisało umowę o wspólnej realizacji projektu współpracy.
  • logotypy PROW

Projekt współpracy: "Przygotowanie i wydanie audiobooków z legendami i baśniami z regionu Ziemi Chełmińskiej, Ziemi Dobrzyńskiej i Szwajcarii Kaszubskiej oraz wykonanie materiałów promocyjnych"

    Projekt współpracy pn.: "Przygotowanie i wydanie audiobooków z legendami i baśniami z regionu Ziemi Chełmińskiej, Ziemi Dobrzyńskiej i Szwajcarii Kaszubskiej oraz wykonanie materiałów promocyjnych" dobiegł końca . Jego efektem są wydane audiobooki oraz softshelle i plecaki z mazakami . Projekt realizowany był w ramach poddziałania 19.3 Przygotowanie i realizacja działań w zakresie współpracy z lokalną grupą działania. Partnerami projektu były: Stowarzyszenie Turystyczne Kaszuby, LGD Pojezierze Brodnickie, LGD Gmin Dobrzyńskich Region Południe, LGD Ziemia Wąbrzeska.

  • -
  • autor: Katarzyna Sadowska, data: 2019-09-26

Spotkanie organizacyjne dotyczące realizacji projektu współpracy

    W dniu 25.04.2019 r. spotkaliśmy się wspólnie ze wszystkimi Partnerami w siedzibie Stowarzyszenia Turystyczne Kaszuby w Kartuzach w celu omówienia realizacji poszczególnych zadań w ramach projektu współpracy pn.: "Przygotowanie i wydanie audiobooków z legendami i baśniami z regionu Ziemi Chełmińskiej, Ziemi Dobrzyńskiej i Szwajcarii Kaszubskiej oraz wykonanie materiałów promocyjnych"

  • spotkanie organizacyjne
  • autor: Katarzyna Sadowska, data: 2019-04-26
  • logotypy PROW

Umowa o dofinansowanie projektu w ramach poddziałania 19.3 Przygotowanie i realizacja działań w zakresie współpracy z lokalną grupą działania podpisana!!!

    W dniu dzisiejszym w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego w Gdańsku podpisaliśmy umowę na realizację projektu współpracy pn.: "Przygotowanie i wydanie audiobooków z legendami i baśniami z regionu Ziemi Chełmińskiej, Ziemi Dobrzyńskiej i Szwajcarii Kaszubskiej oraz wykonanie materiałów promocyjnych". Projekt realizować będziemy w okresie kwiecień-wrzesień 2019 r. ze Stowarzyszeniem Turystycznym Kaszuby, LGD Pojezierze Brodnickie, LGD Gmin Dobrzyńskich Region Południe, LGD Ziemia Wąbrzeska.

  • -
  • autor: Katarzyna Sadowska, data: 2019-04-10
  • -

Umowa o wspólnej realizacji projektu współpracy

    W dniu 23.07.2018r. 5 LGD: Stowarzyszenie Tutystyczne Kaszuby, Stowarzyszenie LGD Ziemia Wabrzeska, Stowarzyszenie "LGD Pojezierze Brodnickie", Stowarzyszenie LGD Ziem Dobrzyńskich Region Południe oraz Stowarzyszenie LGD "Dolina Drwęcy", podpisało umowę o wspólnej realizacji projektu współpracy. Umowa określa zasady i sposób realizacji krajowego projektu współpracy pt. "Przygotowanie i wydanie audiobooków z legendami i baśniami z regionu Ziemi Chełmińskiej, Ziemi Dobrzyńskiej i Szwajcarii Kaszubskiej oraz wykonanie materiałów promocyjnych". Celem projektu jest propagowanie lokalnej kultury oraz wzmacnianie kapitału społecznego Ziemi Dobrzyńskiej, Ziemi Chełmińskiej i Szwajcarii Kaszubskiej. Rezultatem projektu będzie przekazanie wiedzy mieszkańcom i turystom w zakresie dziedzictwa kulturowego i historycznego. Projekt jest skierowany do lokalnej społeczności zamieszkującej obszary wiejskie, w tym szczególnie do dzieci i młodzieży. 

PATROL HISTORYCZNY - pogranicze chrześcijaństwa" - organizacja żywych spotkań z historią - podsumowanie projektu

    Żywe i barwne osadzone w realiach XIIIw. spektakle pełne pokazów i warsztatów promujące historię najbliższego otoczenia. Wszystko dla odbiorców i z odbiorcami o ich miejscu zamieszkania. Na wesoło i świątecznym nastroju.

Patrol historyczny – pogranicze chrześcijaństwa to projekt współpracy oparty na walorach dziedzictwa historycznego. Realizowany był przez 6 LGD’ów z terenu województwa kujawsko-pomorskiego – Dolina Drwęcy, Ziemia Wąbrzeska, Podgrodzie Toruńskie, Pojezierze Brodnickie, Gmin Dobrzyńskich Region Północ i Gmin Dobrzyńskich Region Południe.. Idea fix całego projektu to żywe spotkania z historią. Gdzie uczestnik może nie tylko obserwować, ale też uczestniczyć w warsztatach i pokazach. Trzon Patrolu to dobrany zespół profesjonalnych realizatorów, przede wszystkim ludzi z pasją, rekonstruktorów i rzemieślników. Żywa i barwna grupa, łącznie ponad 20 osób plus 4-6 koni, niczym karawana historyczna odwiedzająca poszczególne gminy lokalnych grup działania. Wszystko zaopatrzone w doskonałe narzędzia promocyjne, autorskie rozwiązania i niepowtarzalny klimat.

Partnerzy projektu mieli przede wszystkim opracować harmonogram, gdzie i kiedy Patrol Historyczny ma się pojawić. Realizatorzy tymczasem przygotowali materiały potrzebne do realizacji spotkań. Zatem powstała kolorowanka specjalnie dedykowana najmłodszym odbiorcom, figurki – gipsowe odlewy, które podczas spotkań dzieci i młodzież mogli malować, koszulki z logo projektu, jako upominki w konkurencjach rycerskich i zabawach oferowanych uczestnikom, a także foldery promujące przedsięwzięcie i terminarz spotkań. Następnie scenariusz zakładający pokazy, narrację zawsze odwołująca się do lokalnej historii, warsztaty i konkursy.

Cztery wiadra wody i gniazdo prądu 230V?

Partnerzy w oczekiwaniu na pojawienie się Patrolu mieli za zadanie wyznaczyć teren spotkania, zapewnić prąd dla nagłośnienia i wodę do warsztatów papierniczych i garncarskich. Jakież było zdziwienie – cztery wiadra wody? A może być konewka, bo mamy tylko trzy wiaderka. Może być, bo nie chodzi o naczynie, jeno o wodę. Dalej działo się już samo. Sprawdzona, zdeterminowana grupa docierała na miejsce, budowała kolorowy obóz pełen rycerzy i rzemieślników, często pomagali nam mieszkańcy, co napędzało chęć wspólnego działania.

Przy dźwiękach muzyki

Każde spotkanie trwało minimum trzygodzinny. Pokazy miały zachęcić do udziału i współuczestnictwa. Obecność koni i rycerzy powodowała, iż za każdym razem kolejki ustawiały się chętnych na przejażdżkę w siodle, albo tych co mniej odwagi w sercu mieli, na przejażdżkę historyczną bryczką. „Chcieliśmy, wiedząc, że dzisiejszy odbiorca oczekuje więcej niż pokazu, poprzez żywy kontakt z historią popularyzować wiedzę o regionie, o bohaterach, dawnych rzemiosłach – opowiada Andrzej Szalkowski, współautor pomysłu patrolu - Wszyscy znają z historii Księcia Konrada tego od Krzyżaków, ale dzięki naszemu projektowi, ci co się z nami zetknęli wiedzą, że on sprowadzał też inne zakony rycerskie, że umacniał pogranicze swojego księstwa zabezpieczając je przed naporem pogan. A gdzie się to działo? A właśnie na pograniczu ziem dobrzyńskiej, chełmińskiej i michałowskiej. Dzisiaj to prawie ¼ województwa kujawsko-pomorskiego. Tu gdzie Patrol krążył”.

Patrolu spotkał na swoim szlaku ludzi bardzo ciekawych i mądrych. Spragnionych wiedzy o swoim miejscu zamieszkania. Dumnych, acz potrzebujących silnych fundamentów swojej tożsamości lokalnej. Dzięki projektowi wszyscy przekonali się jak ważnym dla budowania integracji społecznej jest poczucie wspólnoty opartej na poczuciu tożsamości lokalnej. Takiemu społeczeństwu jest łatwiej cieszyć się walorami swojego otoczenia jeśli one są mu znane i są przez niego szanowane. A szacunek wypływał w momencie, gdy ktoś z zewnątrz przyjeżdżając umiał w ciekawy i barwny sposób przedstawić historię wsi, kościoła czy ludzi tu niegdyś żyjących.

Projekt trwał od połowy maja 2018 roku do połowy września 2018 roku, składał się z 38 imprez w 38 różnych miejscach organizowanych w systemie sobotnio-niedzielnym. Wszędzie Patrol spotykał się z miłym przyjęciem, a żegnał się słysząc – przyjedziecie za rok? Często podczas naszej wizyty lokalne samorządy starały się uatrakcyjnić jeszcze te małe święta wystawiając stoły z jadłem od pań z KGW, czy zapewniając zabawy taneczne na wieczór.

Projekt na gali Narodowego Centrum Kultury

Projekt pn: „Patrol historyczny. Pogranicze chrześcijaństwa” został dostrzeżony przez ekspertów Narodowego Centrum Kultury i zaprezentowany podczas wielkiej gali projektów pod hasłem Świętowanie i Animacja. Przede wszystkim dostrzeżono wielki wysiłek położony na edukację i integrację. W październiku tego roku pośród wielu innych wybitnych przedsięwzięć z całego kraju Pan Andrzej Szalkowski miał zaszczyt przedstawić nasz Patrol. Jest to wielkie wyróżnienie. Byliśmy jako jedyni z całego województwa zaproszeni do prezentacji. Sukces zachęca do poszukiwań na przyszłość pomysłów by znowu móc ruszyć w teren na spotkania z ludźmi i ich historią.

FILM PREZENTUJĄCY PROJEKT WSPÓŁPRACY: "PATROL HISTORYCZNY - POGRANICZE CHRZEŚCIJAŃSTWA"

 

  • -
  • -
  • -
  • -
  • autor: Grażyna Mierzejewska, data: 2018-10-24
  • -
  • autor: Grażyna Mierzejewska, data: 2018-05-17
  • -

    Już wkrótce rusza Patrol Historyczny. Edycja II – pogranicze chrześcijaństwa. „Przedsięwzięcie to promocja lokalnego dziedzictwa historycznego, materialnego i niematerialnego. Obyczajów, tradycji, historii, dawnych rzemiosł, a także interesujących postaci historycznych oraz zabytków, miejsc ciekawych pod względem historycznym, pól bitew, traktów kupieckie, itd. Zaprezentowane będzie dziedzictwo pogranicza ziem dobrzyńskiej, michałowskiej i chełmińskiej, terenów niezwykle interesujących pod względem historycznym i kulturowym, gdzie kwitła niezwykle barwna kultura zwłaszcza zakonów rycerskich”- o projekcie mówi Andrzej Szalkowski, dyrektor Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej, pomysłodawca patrolu. Sąsiadujące historycznie ziemie dobrzyńska i chełmińska są obecnie terenem funkcjonowania LGD Dolina Drwęcy, LGD Gmin Dobrzyńskich Region Północ, oraz LGD Pojezierze Brodnickie, LGD Podgrodzie Toruńskie, LGD Ziemia Wąbrzeska, LGD Gmin Dobrzyńskich Region Południe. Obszary sześciu sąsiadujących ze sobą LGD to region historycznego pogranicza, które od zawsze charakteryzowało się niezwykłym kolorytem kulturowym, bogatą historią. Występowały tu podobne zjawiska jak chociażby powiązania gospodarcze i rodzinne rycerstwa ziem chełmińskiej, dobrzyńskiej i michałowskiej. Ten urokliwy trójkąt geograficzno-kulturowy od czasów początków państwa Pierwszych Piastów był terenem wyjątkowych wydarzeń - ścierania się chrześcijaństwa i pogaństwa na pograniczu piastowsko-pruskim, następnie poprzez okres wojen polsko-krzyżackich, a dalej aż po czasy rozbiorów, gdy obszar ten trafił w ręce dwu sąsiednich zaborców Rosji i Prus. Niezwykle ograniczona liczba lekcji historii w szkołach powoduje, iż wiedza i edukacja na tematy regionalne jest marginalizowana. Wychodząc naprzeciw temu problemowi zaproponowaliśmy innowacyjną metodę dotarcia i zaprezentowania historii regionu w postaci karawany historycznej. Powstała zatem idea projektu współpracy, na którego dofinansowanie pozyskano ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Projekt zakłada wykorzystanie rekonstrukcji historycznej, jako żywych lekcji historii, dzięki którym dotrze się do szerokich grup społeczeństwa zamieszkującego na terenie LGD. Przemierzająca - kolejne sołectwa i gminy, odwiedzająca szkoły i miejsca historyczne - karawana historyczna. Odtwórcy historyczni, rycerstwo, w tym rekonstruktorzy na koniach, żołnierze, rękodzielnicy, rzemieślnicy, kuglarze i animatorzy prezentować będą wybrane wątki historii odwiedzanych miejscowości. „Projekt obejmować będzie organizację cyklu spotkań edukacyjnych ułożonych tematycznie. Projekt zakłada organizację 38 spotkań, po 1 w każdej z gmin wchodzących w skład partnerskich LGD.” – opowiada Marcin Szynkiewicz, koordynator projektu. Podczas kolejnych odsłon będą uwypuklane ciekawe wątki historyczne z danego terenu, wątki powiązane z okresem chrystianizacji pogranicza i umacniania się chrześcijaństwa w okresie XIII wieku, np. bitwa z udziałem rycerstwa chrześcijańskiego z poganami w okolicach Brodnicy, życie rycerstwa zakonnego, Bracia Dobrzyńscy w Dobrzyniu, Krzyżacy zza Drwęcą, czy Bożogrobcy w Rypinie, Górznie i Suminie koło Kikoła, ciekawe postaci, np. Mistrz Brunon, Książę Konrad Mazowiecki, biskup Gunter, czy cały szereg innych. Patrol Historyczny to nowatorski projekt sięgający do najprawdziwszego lokalnego dziedzictwa, swoista karawana historii, gdzie z odtwórcami przemieszczać się będą rękodzielnicy, prezentujący ginące rzemiosła, (kowalstwo, papiernictwo, garncarstwo, etc.). Zapraszamy do podążania za Patrolem Historycznym.

19.05.2018r. (sobota) godz. 16-19 Działyń (gm. Zbójno)

23.06.2018r. (sobota) godz. 16-19 Radomin (gm. Radomin)

24.06.2018r. (niedziela) godz. 13-16 Ciechocin (gm. Ciechocin)

30.06.2018r. (sobota) godz. 12-15 Pusta Dąbrówka (gm. Golub-Dobrzyń)

28.07.2018r. (sobota) godz. 12-15  Miasto Golub-Dobrzyń

19.08.2018. (niedziela) godz. 11-14 Pluskowęsy (gm. Kowalewo Pomorskie)

  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • autor: Grażyna Mierzejewska, data: 2018-05-09
  • -

Umowa o dofinansowanie projektu w ramach poddziałania 19.3 Przygotowanie i realizacja działań w zakresie współpracy z lokalną grupą działania została podpisana.

 Dnia 18.09.2017 r. w Toruniu, Przedstawiciele 6 partnerskich LGD (LGD „Dolina Drwęcy”, "LGD Gmin Dobrzyńskich Region Północ", "LGD Pojezierze Brodnickie”, LGD Gmin Dobrzyńskich Region Południe, LGD Ziemia Wąbrzeska, LGD „Podgrodzie Toruńskie”) podpisali umowę na realizację projektu pn. „PATROL HISTORYCZNY - pogranicze chrześcijaństwa”- organizacja żywych spotkań z historią.

Projekt zakłada organizację 38 spotkań, po 1 w każdej z gmin wchodzących w skład partnerskich LGD. W okresie od maja do października 2018r. na obszarach LGD Partnerów projektu odbędą się spotkania podczas których odtwórcy historyczni, rycerstwo, w tym rekonstruktorzy na koniach, żołnierze, rękodzielnicy, rzemieślnicy, kuglarze i animatorzy prezentować będą wybrane wątki historii odwiedzanych miejscowości.

Celem operacji jest wzrost atrakcyjności i rozpoznawalności regionu oraz walorów turystycznych obszaru  działania Partnerów projektu wśród jego mieszkańców i turystów, aktywizacja społeczności przyczyniająca się do poprawy warunków życia na wsi i rozwoju turystyki wiejskiej poprzez organizację spotkań o charakterze historyczno-kulturowym, pokazów tematycznych.                 

Realizacja projektu przyczyni się do osiągnięcia celów założonych w Lokalnych Strategiach Rozwoju Lokalnych Grup Działania – Partnerów Projektu.

  • -
  • autor: Grażyna Mierzejewska, data: 2017-09-26
  • -

               Czy w palącym słońcu, czy przy silnym wietrze, czy w deszczu Patrol Historyczny przemierza pogranicze ziem dobrzyńskiej, chełmińskiej i michałowskiej. Tak się składa, że tego roku mieliśmy wyjątkowy lipiec. Słoneczny, ciepły, wręcz momentami gorący, sprzyjający spotkaniom na wolnym powietrzu. Właśnie te okoliczności towarzyszyły rekonstruktorom i rękodzielnikom, którzy w ramach przedsięwzięcia pt: Patrol Historyczny przygotowywali i organizowali żywe spektakle historyczne. Jak prawdziwa karawana historyczna, z husarią, szlachtą, żołnierzami pospolitego ruszenia, w towarzystwie rzemieślników, odwiedzająca wsie i miasteczka na rzeczonym wyżej terenie szerzyła wiedzę historyczną, bawiąc i edukując jednocześnie. Niejeden po raz pierwszy chwycił za młot kowalski i pod czujnym okiem artysty kowala wykonał swoją szczęśliwą podkowę. Inny znowu postrzelał z łuku instrukcje pobierając od wielce doświadczonych łuczników. Niejedna niewiasta kartkę papieru czerpała z kadzi, prasując ją dalej na historycznych urządzeniach. Inna znowuż garnuszek gliniany na kole utoczyła. Wszyscy zaś wzdychali z zachwytu widząc popisy konnych i pieszych rycerzy, co XVII-wieczne militaria prezentowali. Patrol historyczny jako przedsięwzięcie realizowane w ramach projektu współpracy trzech Lokalnych Grup Działania: Doliny Drwęcy, Pojezierza Brodnickiego i Gmin Dobrzyńskich Region Północ, odbył już kilkanaście wizyt w stowarzyszonych gminach. „Od końca maja licząc byliśmy  już w Nowogrodzie, Ciechocinie, Skrwilnie, Radzikach, Bartniczce, Zbicznie, Rogowie, Jabłonowie Pomorskim, Górznie, Świedziebni, Osieku i ostatnio w Bobrowie - mówi Marcin Szynkiewicz, jeden z towarzyszy husarskich, prezentujący pokazy umiejętności jeździeckich w pełnym rynsztunku bojowym - czasem słońce pali, czasem deszcz moczy. Jednak zawsze towarzyszy nam wielka publiczność. Ludzie są mili i ciekawi tego co im prezentujemy. Otrzymują solidną lekcję historii i obyczajowości, a przy tym świetną zabawę.” Patrol historyczny to pokazy, ale i możliwość czynnego włączenia się w spektakl. Chętni są wcielani w pewne role, artylerzysty, pancernego, szlachcica. A za to są nagradzani upominkami, które są przygotowane specjalnie na potrzeby projektu. Mnóstwo zabawy i uciechy dla każdego, bawią się ci mali i ci duzi. Oferta dla całych rodzin. Można dołączyć do Patrolu jeszcze w Stępowie Gm. Rypin (31.08.2014r. od godz. 13.00), tego samego dnia w Zbójnie (od godz. 17.00). Tydzień później w Radominie (6.09.2014r. od godz. 12.00) i od godz. 17.00 w Ugoszczu - Gmina Brzuze. Później już tylko 14 września od godz. 15.00 w Kowalewie Pomorskim. Do końca Patrolu jeszcze  kilka odsłon. Nie przegap tej szansy! Dołącz do nas!

Andrzej Szalkowski

Dołącz do Patrolu Historycznego!

Patrol historyczny to niezwykle interesująca prezentacja dziejów pogranicza ziem dobrzyńskiej, chełmińskiej i michałowskiej w czasach Pierwszej Rzeczypospolitej, gdy kraj nasz od morza do morza sięgał. Będą mogli Państwo z bliska zobaczyć XVII-wieczną husarię, dumę oręża polskiego, pokazy umiejętności jeździeckich. Spotkają Państwo szlachtę i pospolitych żołnierzy. Doświadczą Państwo kultury i obyczajowości sarmackiej. Razem z wojskiem przyciągną do Państwa rzemieślnicy kowal, garncarz i papiernik, będą z Wami także alchemiczki od Anny Wazówny. Pokazy, warsztaty, gry i zabawy wszystko to w barwnej i dynamicznej odsłonie Patrolu Historycznego, imprezy realizowanej w ramach projektu współpracy trzech lokalnych grup działania: LGD Doliny Drwęcy, LGD Gmin Dobrzyńskich Region Północ, LGD Pojezierze Brodnickie. Zapraszamy!!!

Przykładowy scenariusz:

Powitanie - witamy zacnych gości  po staropolsku  i  z fantazją  godną  przodków.

Wykład, pogadanka - Zdarza się i tak, iż goście zacni posłuchać chcą co my za jedni, o stroju, kulturze, czy życiu w dawnych czasach. Obejrzeć rynsztunek i przedmioty codziennego użytku okresu I Rzeczypospolitej

Scenki rodzajowe – tu goście szacowni doświadczą tearum historycznego, w którym osobami własnemi udział brać będą mogli.  Scenek rodzajowych wykonujemy kilka z animacją publiczności np. zaciąg do chorągwi, zwada w karczmie, szkoła fechtunku, itd. 

Konkursy i zabawy –   szereg konkursów i zabaw ku uciesze gości odprawowywanych, np: ścinanie świec, czy konkurs staropolskich toastów, historyczne gry dla dzieci, kule czy zamek.

Tor łuczniczy -  szlachetni goście doświadczą tej szlachetnej a starożytnej broni. Każdy będzie mógł pojąć podstawy, a jeżeli chęci nie zabraknie możemy konkurs uczynić jak to Turcy, czy Angielczykowie czynią, i najlepszego strzelca nagrodzić.

Obóz  wojskowy -  szacownych gości możemy zaprosić do obozowiska  wojskowego prosto z pod Chocimia czy Kircholmu . Można w nim będzie przy ogniu skosztować  wojskowej strawy, pośpiewać pieśni , posłuchać wojennych opowieści.

Lektor prowadzący - konferansjer - nasze poczynania może komentowac człowiek w gadaniu biegły, co bedzie publiczność właściwie monitował, zachęcał i zapraszał a i informacją właściwą służył. Człek ten zabawę całą poprowadzi i pieczę nad nią miał będzie.

Pokazy konne - husaria, najdzielniejsza i najwaleczniejsza formacja wojskowa w dziejach świata zaprezentuje przed zgromadzoną widownią kunszt wojenny, goniąc do pierścienia, tnąc łby kapuściane szablą, czy też czyniąc inne egzercerunki ( ćwiczenia).

Przejażdżki konne - jakoby komu do głowy przyszło i ze szlachecką fantazyją zapragnął rumaka dosiąść przeto przygotowane będą koniki niższe w kłębie o wielkiej spokojności, obsługiwane przez specjalistów z uprawnieniami zaznaczam.

Rzemiosła wszelakiego warsztaty - pragnąc przybliżyć uczestnikom , a jednocześnie zamiarując zabrać ich poprzez bramę czasu do staropolskich czasów proponujemy warsztaty garncarstwa, kowalstwa, papiernictwa wszystko w konwencji staropolskiej uczynione.

Pracownia alchemika - niezwykle jaskrawym i ciekawym jest móc obaczyć poczynania alchemika dawnego , ba , a nawet samemu mu w tym dopomagać.

  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -

Projekt współpracy "Ziemia Dobrzyńska i Chełmińska- promocja jakiej nie było"

  • -

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Dolina Drwęcy” wspólnie z Fundacją Lokalna Grup Działania „Wieczno”, Stowarzyszeniem Lokalna Grupa Działania Gmin Dobrzyńskich Region Południe oraz Stowarzyszeniem Lokalna Grupa Działania Gmin Dobrzyńskich Region Północ realizuje projekt współpracy pn.: „Ziemia Dobrzyńska i Chełmińska – promocja jakiej nie było”, w ramach działania 421 Wdrażanie projektów współpracy. Celem projektu jest wzrost rozpoznawalności regionu, walorów turystycznych obszaru Partnerów wśród jego mieszkańców i turystów poprzez wydanie przewodnika z mapą turystyczną oraz multimedialnego przewodnika – aplikacji mobilnej, a także aktywizacja społeczności przyczyniająca się do poprawy warunków życia na wsi i rozwoju turystyki wiejskiej. Projekt realizowany jest w okresie czerwiec 2013r. – styczeń 2014r.

Aktualnie Firma – Polskie Wydawnictwa Reklamowe, z siedzibą w Toruniu, ul. Szosa Chełmińska 124, wybrana w drodze zapytania ofertowego, jest w trakcie przygotowywania przewodnika pn.: „Chełmińsko – Dobrzyński Szlak Turystyczny” z załącznikiem w postaci mapy  turystycznej obejmującej obszar Lokalnych Grup Działania – Partnerów projektu. Bogato ilustrowany przewodnik ma ukazać piękno historyczne i przyrodnicze Ziemi Dobrzyńskiej i Chełmińskiej oferującej swoje największe bogactwa w postaci czystych rzek i jezior, rześkiego powietrza, przepięknych krajobrazów, zabytków oraz wiele innych atrakcji. Przewodnik będzie tak skonstruowany, że turysta wsiadając na rower lub do samochodu na Ziemi Chełmińskiej wyruszając z Gminy Golub – Dobrzyń i zwiedzając poszczególne punkty wskazane przez Partnerów projektu (znajdujące się w Gminach: Dębowa Łąka, Książki, Radzyń Chełmiński, Świecie nad Osą, Łasin, Rogóźno, Gruta, Wąbrzeźno, Płużnica, Kowalewo Pomorskie, Ciechocin) dotrze do Ziemi Dobrzyńskiej (Gminy: Ciechocin, Obrowo, Czernikowo, Bobrowniki, Dobrzyń nad Wisłą, Tłuchowo, Wielgie, Skępe, Lipno, Chrostkowo, Kikół, Zbójno, Brzuze, Rogowo, Skrwilno, Rypin, Świedziebnia, Górzno, Osiek, Wąpielsk) i zakończy swoje zwiedzanie w Gminie Radomin – w Ośrodku Chopinowskim w Szafarni. Przewodnik będzie zawierał także informacje praktyczne – punkty informacji turystycznej, bazę noclegową, tak więc podróż po Ziemi Dobrzyńskiej i Chełmińskiej będzie można rozłożyć sobie na kilka dni, zatrzymując się na nocleg w jednym z wielu gospodarstw agroturystycznych znajdujących się na tym urokliwym terenie.

Równocześnie Wykonawca przygotowuje multimedialny przewodnik turystyczny po „Chełmińsko – Dobrzyńskim Szlaku Turystycznym” – aplikację mobilną dla telefonów komórkowych pod system operacyjny Android. Aplikacja ułatwi i uatrakcyjni zwiedzanie, gdyż pozwoli uzyskać informacje na temat wybranego obiektu zlokalizowanego na proponowanej trasie wycieczki. Każdy turysta przejeżdżający przez Ziemię Dobrzyńską i Chełmińską, którego zaciekawi obiekt znajdujący się na wskazanym szlaku, będzie mógł wejść w aplikację i poznać jego historię.

Zbliża się koniec terminu nadsyłania zgłoszeń udziału w konkursie fotograficznym pn.: „LGD w obiektywie – tajemnice przydrożnych figurek i kapliczek” (31.10.2013r.). Celem konkursu jest ukazanie piękna obszaru LGD – Partnerów projektu współpracy.
Już wkrótce jury konkursowe stanie przed trudnym zadaniem – wyboru zwycięskich zdjęć.

  • autor: Marta Iwan, data: 2013-10-23

"Ziemia Dobrzyńska i Chełmińska - promocja jakiej nie było"

     Od czerwca br. roku realizowany jest projekt współpracy pn. „Ziemia Dobrzyńska i Chełmińska – promocja jakiej nie było” w ramach działania 421 „Wdrażanie projektów współpracy” objętego PROW na lata 2007-2013, w ramach osi 4 LEADER.

 

     Wszystkie działania podejmowane w trakcie realizowanego projektu zmierzają do osiągnięcia założonych w nim celów, do których należy m.in. wzrost rozpoznawalności regionu, walorów turystycznych obszaru Partnerów projektu wśród jego mieszkańców i turystów, a także aktywizacja społeczności przyczyniająca się do poprawy warunków życia na wsi i rozwoju turystyki wiejskiej. Drogą do osiągnięcia wskazanych celów jest wydanie przewodnika z mapą turystyczną, obejmującego obszar działania Partnerów, a także przewodnika multimedialnego – aplikacji mobilnej pod system operacyjny Android

 

     Do dnia 31 października (!!!) przyjmujemy zgłoszenia w  konkursie fotograficznym pn. „LGD w obiektywie – tajemnice przydrożnych figurek i kapliczek”.

Dla wyłonionych laureatów przewidziano atrakcyjne nagrody rzeczowe (aparaty fotograficzne, karty pamięci) oraz bonus w postaci publikacji zdjęć w kalendarzu na 2014 rok.

Udział w konkursie to nie tylko dobra zabawa przy wykonywaniu zdjęć ale również okazja by dostrzec piękno i tajemnicę otaczających nas walorów obszaru działania LGD Partnerów projektu.

 

     Szczególnie gorąco zachęcamy Państwa do promowania poprzez uczestnictwo m.in. w konkursie fotograficznym naszego lokalnego obszaru działania  Doliny Drwęcy.

Z niecierpliwością czekamy na kolejne konkursowe zdjęcia !!!

 

     Przypominamy jednocześnie, że Stowarzyszenie LGD „Dolina Drwęcy” realizuje przedmiotowy projekt we współpracy z Fundacją LGD „Wieczno”, Stowarzyszeniem LGD Gmin Dobrzyńskich Region Południe i „Stowarzyszeniem LGD Gmin Dobrzyńskich Region Północ”.

     Wszyscy Partnerzy projektu wykazują ogromne zaangażowanie w prawidłową jego realizację. Prowadzone są spotkania koordynatorów, przekazywane informacje promujące i zachęcające do czynnego zainteresowania podejmowanymi działaniami.  

 

  • -
  • autor: Marta Iwan, data: 2013-10-05

Podpisanie umowy

      W dniu 9 sierpnia 2013 w Toruniu, zawarta została umowa przyznania pomocy dla operacji pn. „Ziemia Dobrzyńska i Chełmińska – promocja jakiej nie było”.

Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego reprezentował Pan Michał Korolko - Członek Zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Partnerów projektu współpracy tj. Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Dolina Drwęcy” reprezentowały Panie Magdalena Gadomska – Prezes Zarządu i Marta Iwan – Wiceprezes Zarządu, Fundację Lokalna Grupa Działania „Wieczno” reprezentowali Panowie Zenon Wilczyński -Prezes Zarządu i Mariusz Bartosik – Wiceprezes Zarządu, Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Gmin Dobrzyńskich Region Południe reprezentował Pan Piotr Wiśniewski – Wiceprezes Zarządu i Pani Renta Gołębiewska – Członek Zarządu, Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Gmin Dobrzyńskich Region Północ reprezentowali Panowie Henryk Kowalski – Prezes Zarządu i Kazimierz Wolfram – Wiceprezes Zarządu.

 

  • autor: Marta Iwan
  • -

Umowa partnerska

Dnia 27 grudnia 2012 r., została podpisana umowa partnerska pomiędzy Stowarzyszeniem Lokalna Grupa Działania „Dolina Drwęcy” z siedzibą w Gałczewie, Fundacją Lokalna Grupa Działania „Wieczno” z siedzibą w Wąbrzeźnie, Stowarzyszeniem Lokalna Grupa Działania Gmin Dobrzyńskich Region Południe z siedzibą w Dobrzyniu nad Wisłą oraz Stowarzyszeniem Lokalna Grupa Działania Gmin Dobrzyńskich Region Północ z siedzibą w Wąpielsku na rzecz realizacji projektu pn. „Ziemia Dobrzyńska i Chełmińska – promocja jakiej nie było.

Partnerstwo zostało utworzone w celu realizacji projektu współpracy w ramach działania 421 "Wdrażanie projektów współpracy" objętego PROW 2007-2013.

  • autor: Marta Iwan

Projekt współpracy "Ziemia Dobrzyńska i Chełmińska- promocja jakiej nie było"

 

„Ziemia Dobrzyńska i Chełmińska – promocja jakiej nie było”

 

      Na podstawie umowa zawartej w dniu 27 grudnia 2012 r., pomiędzy Stowarzyszeniem Lokalna Grupa Działania „Dolina Drwęcy” z siedzibą w Gałczewie, Fundacją Lokalna Grupa Działania „Wieczno” z siedzibą w Wąbrzeźnie, Stowarzyszeniem Lokalna Grupa Działania Gmin Dobrzyńskich Region Południe z siedzibą w Dobrzyniu nad Wisłą oraz Stowarzyszeniem Lokalna Grupa Działania Gmin Dobrzyńskich Region Północ z siedzibą w Wąpielsku rozpoczęła się w czerwcu br. realizacja projektu pn. „Ziemia Dobrzyńska i Chełmińska – promocja jakiej nie było”, w ramach działania 421 "Wdrażanie projektów współpracy" objętego PROW 2007-2013.

    Realizacja projektu przyczyni się do osiągnięcia celów założonych w Lokalnych Strategiach Rozwoju Lokalnych Grup Działania – Partnerów Projektu. Celem ogólnym operacji jest wzrost rozpoznawalności regionu, walorów turystycznych obszaru Partnerów projektu wśród jego mieszkańców i turystów poprzez wydanie przewodnika z mapą turystyczną oraz multimedialnego przewodnika – aplikacji mobilnej, a także aktywizacja społeczności przyczyniająca się do poprawy warunków życia na wsi i rozwoju turystyki wiejskiej. Projekt partnerski pn. „ Ziemia Dobrzyńska i Chełmińska – promocja jakiej nie było” wychodzi naprzeciw rosnącym nowoczesnym i nowatorskim rozwiązaniom, obserwowanym w obecnym świecie turystycznym. Sama Ziemia Dobrzyńska i Chełmińska, to obszar bogaty historycznie, przeżywający wzloty i upadki, wsławiony walką z okupantami, powstaniami i licznymi wojnami. Partnerzy projektu podjęli decyzję mającą na celu szeroko rozumianą promocję obszaru z wykorzystaniem innowacyjnych, wcześniej niespotykanych   i niestosowanych działań.

Pierwszym z takich działań będzie opracowanie i przygotowanie aplikacji mobilnej – oprogramowania działającego na urządzeniach przenośnych, takich jak telefony komórkowe, smartfony czy tablety, zawierające informacje o najważniejszych i najpiękniejszych zabytkach, miejscach obszaru objętego projektem.

Kolejnym działaniem będzie organizacja konkursu fotograficznego pn. „ LGD w obiektywie – tajemnice przydrożnych figurek i kapliczek”, dla mieszkańców 4 LGD zaangażowanych
w projekt. Konkurs skierowany będzie do fotografów amatorów. Autorzy najlepszych zdjęć otrzymają nie tylko atrakcyjne nagrody rzeczowe ale również możliwość dalszej promocji
w postaci umieszczenia ich zdjęć w kalendarzu na rok 2014, którego wydanie jest kolejnym krokiem mającym na celu promocję tak różnorodnego i pięknego obszaru.

W ramach realizowanego projektu przygotowany zostanie również przewodnik po Ziemi Dobrzyńskiej i Chełmińskiej pn. „Chełmińsko - Dobrzyński szlak turystyczny” z załącznikiem    w postaci mapy turystycznej.

Podsumowaniem i zwieńczeniem projektu będzie konferencja integracyjno-kulturalno-promocyjna .

Realizację projektu zaplanowano na okres od czerwca 2013 r. do stycznia 2014 r.

Projekt współpracy "Ziemia Dobrzyńska i Chełmińska- promocja jakiej nie było"

Projekt współpracy pn. "Kujawsko-Pomorskim Szlakiem Lokalnych Grup Działania" 

Projekt współpracy pn. "Kujawsko-Pomorskim Szlakiem Lokalnych Grup Działania" polegał na opracowaniu wspólnej ze wszystkimi LGD publikacji, promującej turystyczne i kulturowe atrakcje na obszarach objętych lokalnymi strategiami rozwoju w województwie kujawsko-pomorskim. Każda LGD z województwa kujawsko-pomorskiego, w tym również Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania "Dolina Drwęcy" przygotowała artykuł na temat swojej LGD.  Artykuły zawierały informacje na temat najważniejszych atrakcji turystycznych, przyrodniczych i kulturowych obszaru LGD i zachęcały do odwiedzania obszaru, zapoznania sie z jego historią i aktualną ofertą. Wszystkie zebrane od poszczególnych LGD artykuły, utworzyły jedną wspólną publikację. Publikacja wydana wspólnie przez wszystkie LGD z województwa kujawsko-pomorskiego jest wzbogacona także o zbiorczą mapkę dla wszystkich LGD, na którą naniesione zostały szczególnie atrakcyjne miejsca w okolicy. Dodatkowo dla udostępnienia publikacji także obcojęzycznym odbiorcom tekst został przetłumaczony na język angielski. Łącznie do projektu współpracy przystąpiło 20 LGD z województwa kujawsko-pomorskeigo. 

Podpisanie umowy partnerskiej

Dnia 27 grudnia 2012 r., została podpisana umowa partnerska pomiędzy Stowarzyszeniem Lokalna Grupa Działania „Dolina Drwęcy” z siedzibą w Gałczewie, Fundacją Lokalna Grupa Działania „Wieczno” z siedzibą w Wąbrzeźnie, Stowarzyszeniem Lokalna Grupa Działania Gmin Dobrzyńskich Region Południe z siedzibą w Dobrzyniu nad Wisłą oraz Stowarzyszeniem Lokalna Grupa Działania Gmin Dobrzyńskich Region Północ z siedzibą w Wąpielsku na rzecz realizacji projektu pn. „Ziemia Dobrzyńska i Chełmińska – promocja jakiej nie było”.

Partnerstwo zostało utworzone w celu realizacji projektu współpracy w ramach działania 421 "Wdrażanie projektów współpracy" objętego PROW 2007-2013.

Podpisanie porozumienia o współpracy pomiędzy Związkiem Stowarzyszeń Lokalna Grupa Działania "Dolina Drwęcy", a Fundacją Lokalna Grupa Działania "Wieczno"
Dnia 31 maja 2007 r. zostało podpisane porozumienie o współpracy, pomiędzy Związkiem Stowarzyszeń Lokalna Grupa Działania "Dolina Drwęcy", a Fundacją Lokalna Grupa Działania "Wieczno".
Podpisanie porozumienia o współpracy pomiędzy Związkiem Stowarzyszeń Lokalna Grupa Działania "Dolina Drwęcy", Stowarzyszeniem Lokalna Grupa Działania Gmin Dobrzyńskich Region Północ
Dnia 15 czerwca 2007 r. podpisane zostało porozumienie o współpracy, pomiędzy Związkiem Stowarzyszeń Lokalna Grupa Działania "Dolina Drwęcy", a Stowarzyszeniem Lokalna Grupa Działania Gmin Dobrzyńskich Region Północ w Wąpielsku
Podpisanie porozumienia o współpracy pomiędzy Związkiem Stowarzyszeń Lokalna Grupa Działania "Dolina Drwęcy", a Podhalańską Lokalną Grupą Działania
Dnia 23 lipca 2007 r. zostało podpisane porozumienie o współpracy, pomiędzy Związkiem Stowarzyszeń Lokalna Grupa Działania "Dolina Drwęcy", a Podhalańską Lokalną Grupą Działania.
Podpisanie porozumienia o współpracy pomiędzy Związkiem Stowarzyszeń Lokalna Grupa Działania "Dolina Drwęcy", Związkiem Stowarzyszeń Lokalna Grupa Działania "Kraina Drwęcy i Pasłęki"
Dnia 26 listopada 2007 r. zostało podpisane porozumiernie o współpracy, pomiędzy Związkiem Stowarzyszeń Lokalna Grupa Działania "Dolina Drwęcy", Związkiem Stowarzyszeń Lokalna Grupa Działania "Kraina Drwęcy i Pasłęki".