Projekt współpracy - "PATROL HISTORYCZNY - pogranicze chrześcijaństwa" - organizacja żywych spotkań z historią
DZISIAJ JEST: 1 października 2020
IMIENINY OBCHODZĄ: Donaty, Igora
JĘZYK/LANGUAGE/LANGUE: Polski, English, Francais
AKTUALNOŚCI
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
O ORGANIZACJI
Lokalna Grupa Działania
Członkowie
Organy statutowe
Dane do kontaktu
Dokumenty wewnętrzne
OBSZAR DZIAŁANIA
Gmina Golub-Dobrzyń
Gmina Kowalewo Pomorskie
Gmina Zbójno
Gmina Ciechocin
Gmina Radomin
LEADER +
Pilotażowy Program LEADER+
Oś IV LEADER + PROW
LOKALNA STRATEGIA ROZWOJU (LSR)
Umowa ramowa
Dokument LSR 2014-2020
Nabór wniosków o dofinansowanie 2014-2020
Dokument LSR 2007-2013
Nabór wniosków o dofinansowanie 2007-2013
PROMOCJA NASZEGO OBSZARU
WSPÓŁPRACA
Organizacje partnerskie
Wspólne przedsięwzięcia
Projekt współpracy pn. " Kujawsko-Pomorskim Szlakiem Lokalnych Grup Działania"
Projekt współpracy "Ziemia Dobrzyńska i Chełmińska - promocja jakiej nie było"
Projekt współpracy - "Patrol Historyczny - organizacja żywych spotkań z historią"
Projekt współpracy - "PATROL HISTORYCZNY - pogranicze chrześcijaństwa" - organizacja żywych spotkań z historią
Projekt współpracy - "Przygotowanie i wydanie audiobooków z legendami i baśniami z regionu Ziemi Chełmińskiej, Ziemi Dobrzyńskiej i Szwajcarii Kaszubskiej oraz wykonanie materiałów promocyjnych"
MATERIAŁ DO POBRANIA
GALERIA
Wizyta studyjna w Irlandii
Wyjazd studyjny do Podhalańskiej LGD w Poroninie
Szkolenie z rękodzieła
Konferencja w ramach projektu "Informacja kluczem do wykorzystania środków unijnych na obszarze działania LGD "Dolina Drwęcy" na lata 2007-2013"
Szkolenie połączone z wyjazdem studyjnym z zakresu rozwoju lokalnego
Festyn "Barwy Lata, Dary Jesieni"
XXII Targi Turystyczne MARKET TOUR pn. „Piknik nad Odrą”
Jesienny Festyn w Dolinie Drwęcy
Konferencja - Karbówko 17.01.2014r.
"Wiosna w Dolinie Drwęcy" - 01.05.2014r.
Wizyta studyjna 09-12.10.2014r. Dolny Śląsk
Jesienny Festyn w Dolinie Drwęcy - Białkowo, 18.09.2016r.
Wizyta studyjna do Wiosek Tematycznych w Borach Tucholskich, 24-25.06.2017r
Piknik na Zamku Golubskim „Lato w Dolinie Drwęcy” - 18.06.2017r.
„Festynie Jesiennym w Dolinie Drwęcy” 24.09.2017 - Radomin
Wizyta studyjna na Pojezierze Brodnickie 21-22.10.2017r.
Wizyta Studyjna - Pałuki 23-24.06.2018
Festyn "Lato w Dolinie Drwęcy" 16.06.2018r. - Świętosław
Jesień w Dolinie Drwęcy" 16.09.2018r.
Festyn "Lato w Dolinie Drwęcy", Działyń, 22.06.2019r.
PRASA O NAS
LINKI
Urząd Miasta Golub-Dobrzyń
Urząd Gminy Ciechocin
Urząd Gminy Golub-Dobrzyń
Urząd Miejski w Kowalewie-Pomorskiem
Urząd Gminy Radomin
Urząd Gminy Zbójno
Powiat Golubsko-Dobrzyński
Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko - Pomorskiego
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Portal Unii Europejskiej
Facebook - LGD "Dolina Drwęcy"
ZAMÓWIENIA
Konkursy - PROW 2007-2013
logotypy unijne
JESTEŚ TU:WSPÓŁPRACA > Projekt współpracy - "PATROL HISTORYCZNY - pogranicze chrześcijaństwa" - organizacja żywych spotkań z historią >

PATROL HISTORYCZNY - pogranicze chrześcijaństwa" - organizacja żywych spotkań z historią - podsumowanie projektu

Żywe i barwne osadzone w realiach XIIIw. spektakle pełne pokazów i warsztatów promujące historię najbliższego otoczenia. Wszystko dla odbiorców i z odbiorcami o ich miejscu zamieszkania. Na wesoło i świątecznym nastroju.

Patrol historyczny – pogranicze chrześcijaństwa to projekt współpracy oparty na walorach dziedzictwa historycznego. Realizowany był przez 6 LGD’ów z terenu województwa kujawsko-pomorskiego – Dolina Drwęcy, Ziemia Wąbrzeska, Podgrodzie Toruńskie, Pojezierze Brodnickie, Gmin Dobrzyńskich Region Północ i Gmin Dobrzyńskich Region Południe.. Idea fix całego projektu to żywe spotkania z historią. Gdzie uczestnik może nie tylko obserwować, ale też uczestniczyć w warsztatach i pokazach. Trzon Patrolu to dobrany zespół profesjonalnych realizatorów, przede wszystkim ludzi z pasją, rekonstruktorów i rzemieślników. Żywa i barwna grupa, łącznie ponad 20 osób plus 4-6 koni, niczym karawana historyczna odwiedzająca poszczególne gminy lokalnych grup działania. Wszystko zaopatrzone w doskonałe narzędzia promocyjne, autorskie rozwiązania i niepowtarzalny klimat.

Partnerzy projektu mieli przede wszystkim opracować harmonogram, gdzie i kiedy Patrol Historyczny ma się pojawić. Realizatorzy tymczasem przygotowali materiały potrzebne do realizacji spotkań. Zatem powstała kolorowanka specjalnie dedykowana najmłodszym odbiorcom, figurki – gipsowe odlewy, które podczas spotkań dzieci i młodzież mogli malować, koszulki z logo projektu, jako upominki w konkurencjach rycerskich i zabawach oferowanych uczestnikom, a także foldery promujące przedsięwzięcie i terminarz spotkań. Następnie scenariusz zakładający pokazy, narrację zawsze odwołująca się do lokalnej historii, warsztaty i konkursy.

Cztery wiadra wody i gniazdo prądu 230V?

Partnerzy w oczekiwaniu na pojawienie się Patrolu mieli za zadanie wyznaczyć teren spotkania, zapewnić prąd dla nagłośnienia i wodę do warsztatów papierniczych i garncarskich. Jakież było zdziwienie – cztery wiadra wody? A może być konewka, bo mamy tylko trzy wiaderka. Może być, bo nie chodzi o naczynie, jeno o wodę. Dalej działo się już samo. Sprawdzona, zdeterminowana grupa docierała na miejsce, budowała kolorowy obóz pełen rycerzy i rzemieślników, często pomagali nam mieszkańcy, co napędzało chęć wspólnego działania.

Przy dźwiękach muzyki

Każde spotkanie trwało minimum trzygodzinny. Pokazy miały zachęcić do udziału i współuczestnictwa. Obecność koni i rycerzy powodowała, iż za każdym razem kolejki ustawiały się chętnych na przejażdżkę w siodle, albo tych co mniej odwagi w sercu mieli, na przejażdżkę historyczną bryczką. „Chcieliśmy, wiedząc, że dzisiejszy odbiorca oczekuje więcej niż pokazu, poprzez żywy kontakt z historią popularyzować wiedzę o regionie, o bohaterach, dawnych rzemiosłach – opowiada Andrzej Szalkowski, współautor pomysłu patrolu - Wszyscy znają z historii Księcia Konrada tego od Krzyżaków, ale dzięki naszemu projektowi, ci co się z nami zetknęli wiedzą, że on sprowadzał też inne zakony rycerskie, że umacniał pogranicze swojego księstwa zabezpieczając je przed naporem pogan. A gdzie się to działo? A właśnie na pograniczu ziem dobrzyńskiej, chełmińskiej i michałowskiej. Dzisiaj to prawie ¼ województwa kujawsko-pomorskiego. Tu gdzie Patrol krążył”.

Patrolu spotkał na swoim szlaku ludzi bardzo ciekawych i mądrych. Spragnionych wiedzy o swoim miejscu zamieszkania. Dumnych, acz potrzebujących silnych fundamentów swojej tożsamości lokalnej. Dzięki projektowi wszyscy przekonali się jak ważnym dla budowania integracji społecznej jest poczucie wspólnoty opartej na poczuciu tożsamości lokalnej. Takiemu społeczeństwu jest łatwiej cieszyć się walorami swojego otoczenia jeśli one są mu znane i są przez niego szanowane. A szacunek wypływał w momencie, gdy ktoś z zewnątrz przyjeżdżając umiał w ciekawy i barwny sposób przedstawić historię wsi, kościoła czy ludzi tu niegdyś żyjących.

Projekt trwał od połowy maja 2018 roku do połowy września 2018 roku, składał się z 38 imprez w 38 różnych miejscach organizowanych w systemie sobotnio-niedzielnym. Wszędzie Patrol spotykał się z miłym przyjęciem, a żegnał się słysząc – przyjedziecie za rok? Często podczas naszej wizyty lokalne samorządy starały się uatrakcyjnić jeszcze te małe święta wystawiając stoły z jadłem od pań z KGW, czy zapewniając zabawy taneczne na wieczór.

Projekt na gali Narodowego Centrum Kultury

Projekt pn: „Patrol historyczny. Pogranicze chrześcijaństwa” został dostrzeżony przez ekspertów Narodowego Centrum Kultury i zaprezentowany podczas wielkiej gali projektów pod hasłem Świętowanie i Animacja. Przede wszystkim dostrzeżono wielki wysiłek położony na edukację i integrację. W październiku tego roku pośród wielu innych wybitnych przedsięwzięć z całego kraju Pan Andrzej Szalkowski miał zaszczyt przedstawić nasz Patrol. Jest to wielkie wyróżnienie. Byliśmy jako jedyni z całego województwa zaproszeni do prezentacji. Sukces zachęca do poszukiwań na przyszłość pomysłów by znowu móc ruszyć w teren na spotkania z ludźmi i ich historią.

FILM PREZENTUJĄCY PROJEKT WSPÓŁPRACY: "PATROL HISTORYCZNY - POGRANICZE CHRZEŚCIJAŃSTWA"

 

 • -
 • -
 • -
 • -
 • autor: Grażyna Mierzejewska, data: 2018-10-24
 • -
 • autor: Grażyna Mierzejewska, data: 2018-05-17
 • -

Już wkrótce rusza Patrol Historyczny. Edycja II – pogranicze chrześcijaństwa. „Przedsięwzięcie to promocja lokalnego dziedzictwa historycznego, materialnego i niematerialnego. Obyczajów, tradycji, historii, dawnych rzemiosł, a także interesujących postaci historycznych oraz zabytków, miejsc ciekawych pod względem historycznym, pól bitew, traktów kupieckie, itd. Zaprezentowane będzie dziedzictwo pogranicza ziem dobrzyńskiej, michałowskiej i chełmińskiej, terenów niezwykle interesujących pod względem historycznym i kulturowym, gdzie kwitła niezwykle barwna kultura zwłaszcza zakonów rycerskich”- o projekcie mówi Andrzej Szalkowski, dyrektor Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej, pomysłodawca patrolu. Sąsiadujące historycznie ziemie dobrzyńska i chełmińska są obecnie terenem funkcjonowania LGD Dolina Drwęcy, LGD Gmin Dobrzyńskich Region Północ, oraz LGD Pojezierze Brodnickie, LGD Podgrodzie Toruńskie, LGD Ziemia Wąbrzeska, LGD Gmin Dobrzyńskich Region Południe. Obszary sześciu sąsiadujących ze sobą LGD to region historycznego pogranicza, które od zawsze charakteryzowało się niezwykłym kolorytem kulturowym, bogatą historią. Występowały tu podobne zjawiska jak chociażby powiązania gospodarcze i rodzinne rycerstwa ziem chełmińskiej, dobrzyńskiej i michałowskiej. Ten urokliwy trójkąt geograficzno-kulturowy od czasów początków państwa Pierwszych Piastów był terenem wyjątkowych wydarzeń - ścierania się chrześcijaństwa i pogaństwa na pograniczu piastowsko-pruskim, następnie poprzez okres wojen polsko-krzyżackich, a dalej aż po czasy rozbiorów, gdy obszar ten trafił w ręce dwu sąsiednich zaborców Rosji i Prus. Niezwykle ograniczona liczba lekcji historii w szkołach powoduje, iż wiedza i edukacja na tematy regionalne jest marginalizowana. Wychodząc naprzeciw temu problemowi zaproponowaliśmy innowacyjną metodę dotarcia i zaprezentowania historii regionu w postaci karawany historycznej. Powstała zatem idea projektu współpracy, na którego dofinansowanie pozyskano ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Projekt zakłada wykorzystanie rekonstrukcji historycznej, jako żywych lekcji historii, dzięki którym dotrze się do szerokich grup społeczeństwa zamieszkującego na terenie LGD. Przemierzająca - kolejne sołectwa i gminy, odwiedzająca szkoły i miejsca historyczne - karawana historyczna. Odtwórcy historyczni, rycerstwo, w tym rekonstruktorzy na koniach, żołnierze, rękodzielnicy, rzemieślnicy, kuglarze i animatorzy prezentować będą wybrane wątki historii odwiedzanych miejscowości. „Projekt obejmować będzie organizację cyklu spotkań edukacyjnych ułożonych tematycznie. Projekt zakłada organizację 38 spotkań, po 1 w każdej z gmin wchodzących w skład partnerskich LGD.” – opowiada Marcin Szynkiewicz, koordynator projektu. Podczas kolejnych odsłon będą uwypuklane ciekawe wątki historyczne z danego terenu, wątki powiązane z okresem chrystianizacji pogranicza i umacniania się chrześcijaństwa w okresie XIII wieku, np. bitwa z udziałem rycerstwa chrześcijańskiego z poganami w okolicach Brodnicy, życie rycerstwa zakonnego, Bracia Dobrzyńscy w Dobrzyniu, Krzyżacy zza Drwęcą, czy Bożogrobcy w Rypinie, Górznie i Suminie koło Kikoła, ciekawe postaci, np. Mistrz Brunon, Książę Konrad Mazowiecki, biskup Gunter, czy cały szereg innych. Patrol Historyczny to nowatorski projekt sięgający do najprawdziwszego lokalnego dziedzictwa, swoista karawana historii, gdzie z odtwórcami przemieszczać się będą rękodzielnicy, prezentujący ginące rzemiosła, (kowalstwo, papiernictwo, garncarstwo, etc.). Zapraszamy do podążania za Patrolem Historycznym.

19.05.2018r. (sobota) godz. 16-19 Działyń (gm. Zbójno)

23.06.2018r. (sobota) godz. 16-19 Radomin (gm. Radomin)

24.06.2018r. (niedziela) godz. 13-16 Ciechocin (gm. Ciechocin)

30.06.2018r. (sobota) godz. 12-15 Pusta Dąbrówka (gm. Golub-Dobrzyń)

28.07.2018r. (sobota) godz. 12-15  Miasto Golub-Dobrzyń

19.08.2018. (niedziela) godz. 11-14 Pluskowęsy (gm. Kowalewo Pomorskie)

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • autor: Grażyna Mierzejewska, data: 2018-05-09
 • -

Umowa o dofinansowanie projektu w ramach poddziałania 19.3 Przygotowanie i realizacja działań w zakresie współpracy z lokalną grupą działania została podpisana.

 

 18.09.2017r. w Toruniu, Przedstawiciele 6 partnerskich LGD (LGD „Dolina Drwęcy”, "LGD Gmin Dobrzyńskich Region Północ", "LGD Pojezierze Brodnickie”, LGD Gmin Dobrzyńskich Region Południe, LGD Ziemia Wąbrzeska, LGD „Podgrodzie Toruńskie”) podpisali umowę na realizację projektu pn. „PATROL HISTORYCZNY - pogranicze chrześcijaństwa”- organizacja żywych spotkań z historią.

Projekt zakłada organizację 38 spotkań, po 1 w każdej z gmin wchodzących w skład partnerskich LGD. W okresie od maja do października 2018r. na obszarach LGD Partnerów projektu odbędą się spotkania podczas których odtwórcy historyczni, rycerstwo, w tym rekonstruktorzy na koniach, żołnierze, rękodzielnicy, rzemieślnicy, kuglarze i animatorzy prezentować będą wybrane wątki historii odwiedzanych miejscowości.

Celem operacji jest wzrost atrakcyjności i rozpoznawalności regionu oraz walorów turystycznych obszaru  działania Partnerów projektu wśród jego mieszkańców i turystów, aktywizacja społeczności przyczyniająca się do poprawy warunków życia na wsi i rozwoju turystyki wiejskiej poprzez organizację spotkań o charakterze historyczno-kulturowym, pokazów tematycznych.                 

Realizacja projektu przyczyni się do osiągnięcia celów założonych w Lokalnych Strategiach Rozwoju Lokalnych Grup Działania – Partnerów Projektu.

 • -
 • autor: Grażyna Mierzejewska, data: 2017-09-26
Unia Europejska Leader Lokalna Grupa Działania DOLINA DRWĘCY - -

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich
Europa inwestująca w obszary wiejskie
Opracowano przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania ,,Dolina Drwęcy''
Współfinansowano ze środków Unii Europejskiej w ramach osi 4 LEADER
Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata
2007-2013 - Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

-
GALERIA
-
SPRAWOZDANIA / RELACJE
Przewodnik Turystyczny - aplikacja mobilna
NEWSLETTER
INTRANET
login
hasło

STATYSTYKI

Odwiedziło nas: 1277

Ostatnia aktualizacja: 2018-10-31 11:05

© Lokalna Grupa Działania "Dolina Drwęcy"
powered by netadmin 7.25