2014
DZISIAJ JEST: 20 września 2020
IMIENINY OBCHODZĄ: Mieczysławy, Filipiny
JĘZYK/LANGUAGE/LANGUE: Polski, English, Francais
AKTUALNOŚCI
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
O ORGANIZACJI
Lokalna Grupa Działania
Członkowie
Organy statutowe
Dane do kontaktu
Dokumenty wewnętrzne
OBSZAR DZIAŁANIA
Gmina Golub-Dobrzyń
Gmina Kowalewo Pomorskie
Gmina Zbójno
Gmina Ciechocin
Gmina Radomin
LEADER +
Pilotażowy Program LEADER+
Oś IV LEADER + PROW
LOKALNA STRATEGIA ROZWOJU (LSR)
Umowa ramowa
Dokument LSR 2014-2020
Nabór wniosków o dofinansowanie 2014-2020
Dokument LSR 2007-2013
Nabór wniosków o dofinansowanie 2007-2013
PROMOCJA NASZEGO OBSZARU
WSPÓŁPRACA
Organizacje partnerskie
Wspólne przedsięwzięcia
Projekt współpracy pn. " Kujawsko-Pomorskim Szlakiem Lokalnych Grup Działania"
Projekt współpracy "Ziemia Dobrzyńska i Chełmińska - promocja jakiej nie było"
Projekt współpracy - "Patrol Historyczny - organizacja żywych spotkań z historią"
Projekt współpracy - "PATROL HISTORYCZNY - pogranicze chrześcijaństwa" - organizacja żywych spotkań z historią
Projekt współpracy - "Przygotowanie i wydanie audiobooków z legendami i baśniami z regionu Ziemi Chełmińskiej, Ziemi Dobrzyńskiej i Szwajcarii Kaszubskiej oraz wykonanie materiałów promocyjnych"
MATERIAŁ DO POBRANIA
GALERIA
Wizyta studyjna w Irlandii
Wyjazd studyjny do Podhalańskiej LGD w Poroninie
Szkolenie z rękodzieła
Konferencja w ramach projektu "Informacja kluczem do wykorzystania środków unijnych na obszarze działania LGD "Dolina Drwęcy" na lata 2007-2013"
Szkolenie połączone z wyjazdem studyjnym z zakresu rozwoju lokalnego
Festyn "Barwy Lata, Dary Jesieni"
XXII Targi Turystyczne MARKET TOUR pn. „Piknik nad Odrą”
Jesienny Festyn w Dolinie Drwęcy
Konferencja - Karbówko 17.01.2014r.
"Wiosna w Dolinie Drwęcy" - 01.05.2014r.
Wizyta studyjna 09-12.10.2014r. Dolny Śląsk
Jesienny Festyn w Dolinie Drwęcy - Białkowo, 18.09.2016r.
Wizyta studyjna do Wiosek Tematycznych w Borach Tucholskich, 24-25.06.2017r
Piknik na Zamku Golubskim „Lato w Dolinie Drwęcy” - 18.06.2017r.
„Festynie Jesiennym w Dolinie Drwęcy” 24.09.2017 - Radomin
Wizyta studyjna na Pojezierze Brodnickie 21-22.10.2017r.
Wizyta Studyjna - Pałuki 23-24.06.2018
Festyn "Lato w Dolinie Drwęcy" 16.06.2018r. - Świętosław
Jesień w Dolinie Drwęcy" 16.09.2018r.
Festyn "Lato w Dolinie Drwęcy", Działyń, 22.06.2019r.
PRASA O NAS
LINKI
Urząd Miasta Golub-Dobrzyń
Urząd Gminy Ciechocin
Urząd Gminy Golub-Dobrzyń
Urząd Miejski w Kowalewie-Pomorskiem
Urząd Gminy Radomin
Urząd Gminy Zbójno
Powiat Golubsko-Dobrzyński
Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko - Pomorskiego
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Portal Unii Europejskiej
Facebook - LGD "Dolina Drwęcy"
ZAMÓWIENIA
Konkursy - PROW 2007-2013
logotypy unijne
JESTEŚ TU:AKTUALNOŚCI > 2014 >

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Dolina Drwęcy” laureatem Róży Regionów 2014

W dniu 23.10.2014r. uczestniczyliśmy w Tour Salon Targach Regionów i Produktów Turystycznych w Poznaniu, gdzie p. Prezes Magdalena Gadomska odebrała w imieniu Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Dolina Drwęcy” wyróżnienie (w kategorii aplikacje mobilne) i nagrodę (I miejsce w kategorii projekt specjalny) w konkursie Róża Regionów 2014 za powstałą w ramach projektu współpracy aplikację mobilną i przewodnik Chełmińsko-Dobrzyński Szlak Turystyczny. Nagrodzony projekt realizowany był w ramach działania 421 "Wdrażanie projektów współpracy" objętego PROW 2007-2013 wspólnie z Fundacją Lokalna Grupa Działania „Wieczno”, Stowarzyszeniem Lokalna Grupa Działania Gmin Dobrzyńskich Region Południe oraz Stowarzyszeniem Lokalna Grupa Działania Gmin Dobrzyńskich Region Północ, wykonawcą zarówno aplikacji mobilnej jak i przewodnika była firma PWR, której dyrektorem jest p. Marcin Karasiński. Zgodnie z regulaminem: „Ideą Konkursu Róża Regionów jest  propagowanie wysiłków związanych z promocją okolicy oraz wspieranie rozwoju marketingu terytorialnego w naszym kraju. Konkurs ma na celu upowszechniać innowacyjność w sposobie tworzenia wydawnictw i aplikacji mobilnych promujących gminy, miasta, regiony. W obliczu rosnących oczekiwań turystów to stały rozwój, poszukiwanie nowatorskich rozwiązań, profesjonalna oprawa graficzna i kreatywność, stanowią klucz do sukcesu. Z tego powodu nasz konkurs dedykowany jest inicjatywom starającym się wprowadzić wspomniane elementy w promocję własnego regionu.”

Cieszymy się że nasz wspólny trud został doceniony i nagrodzony. Będzie to dla nas dodatkowa motywacja do działania na rzecz naszych mieszkańców i tworzonych przez nich obszarów działania.

 • autor: Katarzyna Sadowska, data: 2014-10-24

Wyjazd studyjny połączony ze szkoleniem z zakresu podejmowania / rozwoju działalności nierolniczej (w tym tworzenia wiosek tematycznych jako sposobu na prowadzenie działalności nierolniczej)

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Dolina Drwęcy” w dniach 09-12.10.2014r. uczestniczyło w wyjeździe studyjnym do wiosek tematycznych znajdujących się na obszarze działania Lokalnej Grupy Działania Kraina Wzgórz Trzebnickich (województwo dolnośląskie). Wyjazd zorganizowany był w ramach operacji: „Funkcjonowanie lokalnej grupy działania, nabywanie umiejętności i aktywizacja w latach 2011-2015” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. W wyjeździe uczestniczyło 15 osób – pracownicy Biura oraz członkowie Zarządu Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Dolina Drwęcy” a także przedstawiciele Organizacji działających na obszarze działania Stowarzyszenia.

W czwartek, 09.10.2014r. wczesnym rankiem wyruszyliśmy w podróż. Aby ją umilić wspólnie śpiewaliśmy i zapoznawaliśmy się. Po drodze odwiedziliśmy Katedrę w Gnieźnie gdzie zobaczyliśmy słynne Drzwi Gnieźnieńskie przedstawiające sceny z życia Św. Wojciecha. Wzmocnieni duchowo ruszyliśmy dalej. Ok. godz. 14:00 dotarliśmy do celu, którym była wioska Kuraszków – Wieś Ludzi z Pasją. Zostaliśmy gorąco przywitani przez Sołtysa Wsi oraz Prezesa Stowarzyszenia Przyjaciół Kuraszkowa „Lipowa Dolina”. Po chwili odpoczynku i prezentacji przedstawiającej działalność wioski wspólnie udaliśmy się na spacer, podczas którego braliśmy udział w wyprawie odkrywców, a chętni mogli przejść ścieżkę zmysłów. Po powrocie do Klubu Rolnika, braliśmy udział w warsztatach lepienia pierogów. Na zakończenie naszej wizyty specjalnie dla nas wystąpił lokalny zespół ludowy „Malwy”.

Następnego dnia udaliśmy się do Kuźniczyska – Wioski Ognia i Wody. Zwiedzaliśmy Stary Młyn Wodny, mieliśmy okazję uczestniczyć w jedynej wyprawie odkrywców („Sekrety Wodnego Młyna”) znajdującej się we wnętrzu budynku. Po odnalezieniu Skarbu przeszliśmy do byłej stajni, w której obecnie odbywają się zajęcia warsztatowe i spotkania dla dzieci. Po krótkiej przerwie kawowej zaproszono nas do wzięcia udziału w warsztatach plastycznych – przygotowywaliśmy pocztówki z Kuźniczyska. Każdy uczestnik warsztatów dostał kawałek styropianu i ołówek, którym miał „wyryć” swój pamiątkowy obrazek – przy tworzeniu napisów trzeba było pamiętać że wszystkie literki muszą być wykonane w odbiciu lustrzanym, co nie było wcale takie proste. Jak obrazek był już gotowy brało się wałek malarski i farbę i całość malowało. Następnie przykładało się białą kartkę papieru, na której pocztówka została odbita. Całość można było wyciąć i nakleić na kolorowy papier. Warsztaty przyniosły nam mnóstwo radości oraz pomysłów, które będziemy wykorzystać podczas spotkań w naszych Organizacjach. Na zakończenie wizyty udaliśmy się na spacer po wiosce i odwiedziliśmy lokalnego artystę – rzeźbiarza.

Następnym punktem programu była wieś Marcinowo, w której znajduje się Małe Muzeum Ludowe założone i prowadzone przez Pana Mariana Kowalskiego. Byliśmy pełni podziwu patrząc na wielość eksponatów znajdujących się w nim. Pasja właściciela, którą można było dostrzec słuchając jego opowieści jest godna naśladowania. Olbrzymią niespodzianką dla nas była możliwość przejechania się karuzelą! Pan Marian zaprezentował nam swój talent muzyczny – grał na pianinie oraz akordeonie piosenki wskazywane Mu przez nas a my je śpiewaliśmy. Niestety czas szybko mijał i trzeba było udać się do następnego miejsca – Morzęcina Wielkiego, gdzie w Stadninie Koni „Koński Dwór” przygotowano dla nas szkolenie z zakresu podejmowania / rozwoju działalności nierolniczej (w tym tworzenia wiosek tematycznych jako sposobu na prowadzenie działalności nierolniczej) prowadzone przez Panią Katarzynę Jarczewską – Prezes Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania Kraina Wzgórz Trzebnickich. Po szkoleniu zaproszono nas do wspólnej zabawy przy dźwiękach zespołu ludowego „Trzy Dęby” z Borówka. 

W sobotę, 11.10.2014r. odwiedziliśmy Borówek – Wieś Rolnictwa i Tradycji, gdzie znajduje się Skansen Maszyn i Urządzeń Rolniczych. Zbiór już jest imponujący a stale przybywa eksponatów. Mogliśmy powrócić wspomnieniami do lat dziecięcych, gdyż każdy z nas pamięta jeszcze czasy, w których maszyny te były używane. W Skansenie znajduje się również mini zoo i ścieżka zmysłów. W ramach warsztatów mieliśmy okazję młócić zboże dawnym kombajnem. Pracy towarzyszyło mnóstwo śmiechu i zabawy. Po ciężkiej pracy zabrano nas na przejażdżkę wozem, podczas której zwiedzaliśmy okolicę i śpiewaliśmy. Na zakończenie udaliśmy się na spacer, żeby zobaczyć tamę zrobioną przez bobry.

Po południu dotarliśmy do Morzęcina Małego – Wioski Smaku ze Szpinaku. Na początku przeszliśmy wyprawę odkrywców „Zapomniane gry i zabawy”, podczas której mieliśmy okazję zwiedzić wieś i zapoznać się z przepisami na dania ze szpinaku porozwieszanymi na płotach w całej wsi. Po powrocie czekały nas warsztaty artystyczne prowadzone przez przedstawicielki Stowarzyszenia Koniczyna. Podczas warsztatów uczyliśmy się robić kwiatki z kolorowej krepiny.

Ostatniego dnia naszej wizyty studyjnej odwiedziliśmy Rościsławice – Wioskę słonecznikową oraz Bagno – Wioskę ziołową. W obu wioskach zostaliśmy bardzo miło przyjęci. Zapoznaliśmy się z ofertą i atrakcjami obu wiosek. W Rościsławicach mieliśmy okazję odwiedzić gospodarstwo Pana Przemysława Kruszyńskiego, które uzyskało zaszczytny tytuł Najpiękniejszej Zagrody Dolnośląskiej w 2013r., natomiast w Bagnie park przy Wyższym Seminarium Duchownym Salwatorianów. Ok. godz. 14:00 udaliśmy się w podróż powrotną do Golubia-Dobrzynia.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że wizyta studyjna była bardzo udana – przede wszystkim Pani Katarzynie Jarczewskiej – Prezes Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania Kraina Wzgórz Trzebnickich oraz pracownikom Biura Stowarzyszenia, którzy podjęli się trudu zorganizowania naszego wyjazdu, a także wszystkim osobom, które nas gościły, które specjalnie dla nas występowały, prowadziły zajęcia warsztatowe. Specjalne podziękowania kierujemy ku uczestnikom wyjazdu – to dzięki Wam atmosfera podczas wyjazdu była przesympatyczna.

Zdjęcia z wyjazdu w GALERII!!! Zapraszamy do oglądania :)

 • autor: Katarzyna Sadowska, data: 2014-10-14

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Dolina Drwęcy” organizuje wyjazd studyjny połączony ze szkoleniem
z zakresu podejmowania / rozwoju działalności nierolniczej (w tym tworzenia wiosek tematycznych jako sposobu na prowadzenie działalności nierolniczej)

Szkolenie łączyć będzie zagadnienia teoretyczne z praktyką i obejmować będzie wizytę studyjną w miejscu / miejscach (min. 3 wioski tematyczne), w których możliwe będzie zapoznanie się w sposób praktyczny (udział w oferowanych warsztatach) z zagadnieniami z zakresu podejmowania / rozwoju działalności nierolniczej (w tym tworzenia wiosek tematycznych jako sposobu na prowadzenie działalności nierolniczej). Szkolenie prowadzone będzie przez osobę dysponującą wiedzą z zakresu przedmiotu szkolenia z wykształceniem wyższym posiadającą staż pracy min. 3 lata. Udział w wyjeździe całkowicie bezpłatny.

Chęć udziału w wyjeździe mogą zgłaszać lokalni liderzy – przedstawiciele Stowarzyszeń i Organizacji działających na obszarze działania LGD „Dolina Drwęcy” zainteresowani podejmowaniem / rozwojem działalności nierolniczej, dla których zdobyta wiedza będzie miała odzwierciedlenie w podejmowanych przez nich działaniach. Zgłoszenia będą przyjmowane do 19.09.2014r. do godz. 15:00, w Biurze Stowarzyszenia mieszczącym się w Golubiu-Dobrzyniu, przy ul. Rynek 17. Ilość miejsc ograniczona!!! Decyduje data złożenia prawidłowo wypełnionego zgłoszenia.

Planowany termin wyjazdu: 09-12 październik 2014r.

Miejsce wyjazdu: wioski tematyczne województwa dolnośląskiego.

               Czy w palącym słońcu, czy przy silnym wietrze, czy w deszczu Patrol Historyczny przemierza pogranicze ziem dobrzyńskiej, chełmińskiej i michałowskiej. Tak się składa, że tego roku mieliśmy wyjątkowy lipiec. Słoneczny, ciepły, wręcz momentami gorący, sprzyjający spotkaniom na wolnym powietrzu. Właśnie te okoliczności towarzyszyły rekonstruktorom i rękodzielnikom, którzy w ramach przedsięwzięcia pt: Patrol Historyczny przygotowywali i organizowali żywe spektakle historyczne. Jak prawdziwa karawana historyczna, z husarią, szlachtą, żołnierzami pospolitego ruszenia, w towarzystwie rzemieślników, odwiedzająca wsie i miasteczka na rzeczonym wyżej terenie szerzyła wiedzę historyczną, bawiąc i edukując jednocześnie. Niejeden po raz pierwszy chwycił za młot kowalski i pod czujnym okiem artysty kowala wykonał swoją szczęśliwą podkowę. Inny znowu postrzelał z łuku instrukcje pobierając od wielce doświadczonych łuczników. Niejedna niewiasta kartkę papieru czerpała z kadzi, prasując ją dalej na historycznych urządzeniach. Inna znowuż garnuszek gliniany na kole utoczyła. Wszyscy zaś wzdychali z zachwytu widząc popisy konnych i pieszych rycerzy, co XVII-wieczne militaria prezentowali. Patrol historyczny jako przedsięwzięcie realizowane w ramach projektu współpracy trzech Lokalnych Grup Działania: Doliny Drwęcy, Pojezierza Brodnickiego i Gmin Dobrzyńskich Region Północ, odbył już kilkanaście wizyt w stowarzyszonych gminach. „Od końca maja licząc byliśmy  już w Nowogrodzie, Ciechocinie, Skrwilnie, Radzikach, Bartniczce, Zbicznie, Rogowie, Jabłonowie Pomorskim, Górznie, Świedziebni, Osieku i ostatnio w Bobrowie - mówi Marcin Szynkiewicz, jeden z towarzyszy husarskich, prezentujący pokazy umiejętności jeździeckich w pełnym rynsztunku bojowym - czasem słońce pali, czasem deszcz moczy. Jednak zawsze towarzyszy nam wielka publiczność. Ludzie są mili i ciekawi tego co im prezentujemy. Otrzymują solidną lekcję historii i obyczajowości, a przy tym świetną zabawę.” Patrol historyczny to pokazy, ale i możliwość czynnego włączenia się w spektakl. Chętni są wcielani w pewne role, artylerzysty, pancernego, szlachcica. A za to są nagradzani upominkami, które są przygotowane specjalnie na potrzeby projektu. Mnóstwo zabawy i uciechy dla każdego, bawią się ci mali i ci duzi. Oferta dla całych rodzin. Można dołączyć do Patrolu jeszcze w Stępowie Gm. Rypin (31.08.2014r. od godz. 13.00), tego samego dnia w Zbójnie (od godz. 17.00). Tydzień później w Radominie (6.09.2014r. od godz. 12.00) i od godz. 17.00 w Ugoszczu - Gmina Brzuze. Później już tylko 14 września od godz. 15.00 w Kowalewie Pomorskim. Do końca Patrolu jeszcze  kilka odsłon. Nie przegap tej szansy! Dołącz do nas!

Andrzej Szalkowski

Zdjęcia z Patrolu dostępne w zakładce Współpraca!!!

Dołącz do Patrolu Historycznego!

Patrol historyczny to niezwykle interesująca prezentacja dziejów pogranicza ziem dobrzyńskiej, chełmińskiej i michałowskiej w czasach Pierwszej Rzeczypospolitej, gdy kraj nasz od morza do morza sięgał. Będą mogli Państwo z bliska zobaczyć XVII-wieczną husarię, dumę oręża polskiego, pokazy umiejętności jeździeckich. Spotkają Państwo szlachtę i pospolitych żołnierzy. Doświadczą Państwo kultury i obyczajowości sarmackiej. Razem z wojskiem przyciągną do Państwa rzemieślnicy kowal, garncarz i papiernik, będą z Wami także alchemiczki od Anny Wazówny. Pokazy, warsztaty, gry i zabawy wszystko to w barwnej i dynamicznej odsłonie Patrolu Historycznego, imprezy realizowanej w ramach projektu współpracy trzech lokalnych grup działania: LGD Doliny Drwęcy, LGD Gmin Dobrzyńskich Region Północ, LGD Pojezierze Brodnickie. Zapraszamy!!!

Przykładowy scenariusz:

Powitanie -witamy zacnych gości  po staropolsku  i  z fantazją  godną  przodków.

Wykład, pogadanka - Zdarza się i tak, iż goście zacni posłuchać chcą co my za jedni, o stroju, kulturze, czy życiu w dawnych czasach. Obejrzeć rynsztunek i przedmioty codziennego użytku okresu I Rzeczypospolitej

Scenki rodzajowe – tu goście szacowni doświadczą tearum historycznego, w którym osobami własnemi udział brać będą mogli.  Scenek rodzajowych wykonujemy kilka z animacją publiczności np. zaciąg do chorągwi, zwada w karczmie, szkoła fechtunku, itd. 

Konkursy i zabawy –   szereg konkursów i zabaw ku uciesze gości odprawowywanych, np: ścinanie świec, czy konkurs staropolskich toastów, historyczne gry dla dzieci, kule czy zamek.

Tor łuczniczy -  szlachetni goście doświadczą tej szlachetnej a starożytnej broni. Każdy będzie mógł pojąć podstawy, a jeżeli chęci nie zabraknie możemy konkurs uczynić jak to Turcy, czy Angielczykowie czynią, i najlepszego strzelca nagrodzić.

Obóz  wojskowy -  szacownych gości możemy zaprosić do obozowiska  wojskowego prosto z pod Chocimia czy Kircholmu . Można w nim będzie przy ogniu skosztować  wojskowej strawy, pośpiewać pieśni , posłuchać wojennych opowieści.

Lektor prowadzący - konferansjer - nasze poczynania może komentowac człowiek w gadaniu biegły, co bedzie publiczność właściwie monitował, zachęcał i zapraszał a i informacją właściwą służył. Człek ten zabawę całą poprowadzi i pieczę nad nią miał będzie.

Pokazy konne - husaria, najdzielniejsza i najwaleczniejsza formacja wojskowa w dziejach świata zaprezentuje przed zgromadzoną widownią kunszt wojenny, goniąc do pierścienia, tnąc łby kapuściane szablą, czy też czyniąc inne egzercerunki ( ćwiczenia).

Przejażdżki konne - jakoby komu do głowy przyszło i ze szlachecką fantazyją zapragnął rumaka dosiąść przeto przygotowane będą koniki niższe w kłębie o wielkiej spokojności, obsługiwane przez specjalistów z uprawnieniami zaznaczam.

Rzemiosła wszelakiego warsztaty - pragnąc przybliżyć uczestnikom , a jednocześnie zamiarując zabrać ich poprzez bramę czasu do staropolskich czasów proponujemy warsztaty garncarstwa, kowalstwa, papiernictwa wszystko w konwencji staropolskiej uczynione.

Pracownia alchemika - niezwykle jaskrawym i ciekawym jest móc obaczyć poczynania alchemika dawnego , ba , a nawet samemu mu w tym dopomagać.

Przypominamy o obowiązku opłacania składek członkowskich!!!

Dziękujemy Członkom Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania "Dolina Drwęcy", którzy regularnie opłacają składki członkowskie.
Równocześnie przypominamy pozostałym Członkom o obowiązku opłacania składek. Wszelkie informacje na ten temat można uzyskać pod numerem telefonu: 56 682 03 53 lub osobiście w Biurze Stowarzyszenia.

Nr konta, na który należy dokonywać wpłat składek członkowskich:

55 1020 5024 0000 1902 0073 4913

PKO BP SA, Oddział 1 w Golubiu-Dobrzyniu

 • autor: Katarzyna Sadowska

Dziękujemy za udział w festynie "Wiosna w Dolinie Drwęcy"!!!!

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Dolina Drwęcy” – w ramach operacji: „Funkcjonowanie lokalnej grupy działania, nabywanie umiejętności i aktywizacja w latach 2011-2015” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 – zorganizowało w dniu 01.05.2014r. na placu za Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury im. Wł. St. Reymonta
w Kowalewie Pomorskim imprezę plenerową pn. „Wiosna w Dolinie Drwęcy”. Organizację, koordynację i przeprowadzenie imprezy powierzono Miejsko-Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Kowalewie Pomorskim (Wykonawca wyłoniony został w sposób konkurencyjny w drodze „zaproszenia do składania ofert”). Wykonawca zadania zapewnił wszystkim uczestnikom z obszaru „Doliny Drwęcy” (gm. Golub-Dobrzyń, gm. Ciechocin,
gm. Kowalewo Pomorskie, gm. Radomin, gm. Zbójno) oraz zaproszonym gościom, szereg atrakcji – m.in. udział w Festynie lokalnych artystów, muzyków i zespołów, którzy zaprezentowali swój kunszt artystyczny, a także lokalnych Wystawców, którzy wystawili swoje produkty rękodzielnicze i kulinarne nawiązujące do tradycji kulinarnych i rękodzielniczych obszaru „Doliny Drwęcy”.  Ponadto zapewniono wiele atrakcji najmłodszym uczestnikom Festynu – dmuchane zjeżdżalnie, trampoliny, popcorn, wata cukrowa, zabawy z Animatorami. Podczas Festynu panowała radosna rodzinna atmosfera. Mamy nadzieję że wszyscy uczestnicy opuszczali Festyn najedzeni i zadowoleni.

Potrawy regionalne oparte na przepisach ludowych przygotowały Członkinie:

Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Koła Gospodyń Wiejskich w Pluskowęsach, Koła Gospodyń Wiejskich Macikowo, Koła Gospodyń Wiejskich
z Podzamku Golubskiego, Koła Gospodyń Wiejskich w Kowalewie Pomorskim, Koła Kobiet Kreatywnych z Kowalewa Pomorskiego
oraz Aktywistki z Piątkowa.

Rękodzieło artystyczne zaprezentowali:

p. Anna Racińska, p. Felicja Rzymkowska, p. Justyna Kalinowska (carving), Stowarzyszenie Artystów Amatorów ARS, Biblioteka Miejska
w Kowalewie Pomorskim (ogródek artystyczny dla dzieci oraz wystawa książek).

Pokaz swoich umiejętności zaprezentowali:

Zespół Taneczny CODA ze Szkoły Podstawowej w Kowalewie Pomorskim, Zespół Taneczny FAN ze Szkoły Podstawowej w Kowalewie Pomorskim, Karolina Zielińska, Łukasz Wiącek, Zespół „KOWALEWIACY" działający przy PZERiI w Kowalewie Pomorskim, Zespół NIEZAPOMINAJKI z Pluskowęs, Up2Excellence Studio Tańca z Bydgoszczy oraz Wesolandia Aleksandra Szopińska – grupa Animatorów zabawiających dzieci.

W imieniu Zarządu Stowarzyszenia LGD „Dolina Drwęcy” serdecznie dziękujemy wszystkim członkom Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Dolina Drwęcy”, wszystkim zaproszonym gościom, wszystkim wystawcom oraz wszystkim uczestnikom imprezy za tak liczny
i aktywny udział w festynie „Wiosna w Dolinie Drwęcy”.

                                                                                                      Z poważaniem
                                                                                                       Zarząd LGD
                                                                                                      „Dolina Drwęcy”

Zdjęcia z festynu "Wiosna w Dolinie Drwęcy" dostępne są w GALERII. Zapraszamy do obejrzenia!!!

 • autor: Katarzyna Sadowska, data: 2014-05-05

Zapraszamy do udziału w festynie pn. "Wiosna w Dolinie Drwęcy"

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Dolina Drwęcy”  w ramach działania „Funkcjonowanie lokalnej grupy działania, nabywanie umiejętności i aktywizacja” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 organizuje w dniu 01.05.2014r. na placu za Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury w Kowalewie Pomorskim imprezę plenerową pn. "Wiosna w Dolinie Drwęcy". Głównym celem organizacji imprezy jest promocja obszaru objętego Lokalną Strategią Rozwoju
oraz działalności Lokalnej Grupy Działania "Dolina Drwęcy". Zapraszamy wszystkich mieszkańców obszaru działania LGD "Dolina Drwęcy" do wzięcia udziału w organizowanym wydarzeniu. Osoby i zespoły, które chcą zaprezentować szerszej publiczności swoje umiejętności prosimy
o zgłaszanie się do Biura Stowarzyszenia mieszczącego się w Golubiu-Dobrzyniu, przy ul. Rynek 17. Czeka na Państwa moc atrakcji!!!

 • autor: Katarzyna Sadowska, data: 2014-04-16

Lista operacji wybranych do dofinansowania - Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw

Zgodnie z postanowieniami procedury w zakresie oceny zgodności operacji z Lokalną Strategią Rozwoju Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Dolina Drwęcy” (LSR) wraz z kryteriami zgodności operacji z LSR i wyboru operacji na podstawie kryteriów wyboru Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Dolina Drwęcy” (LGD), niniejszym podaje się do publicznej wiadomości załączoną listę operacji wybranych do finansowania, w ramach prowadzonego naboru wniosków o przyznanie pomocy w ramach LSR, Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, oś 4 LEADER, działania 4.1/413 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” w zakresie operacji, które odpowiadają warunkom przyznania pomocy w ramach działania „Tworzenie i rozwój mikroprzedsięborstw” (termin składania wniosków: od 10.02.2014 r. do 03.03.2014 r.).

Informuje się ponadto, iż operacji nie wybranych do finansowania w ramach LSR nie wybrano.

 • autor: Katarzyna Sadowska, data: 2014-04-07

Lista operacji wybranych do dofinansowania - Małe projekty

Zgodnie z postanowieniami procedury w zakresie oceny zgodności operacji z Lokalną Strategią Rozwoju Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Dolina Drwęcy” (LSR) wraz z kryteriami zgodności operacji z LSR i wyboru operacji na podstawie kryteriów wyboru Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Dolina Drwęcy” (LGD), niniejszym podaje się do publicznej wiadomości załączoną listę operacji wybranych do finansowania, w ramach prowadzonego naboru wniosków o przyznanie pomocy w ramach LSR, Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, oś 4 LEADER, działania 4.1/413 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” w zakresie małych projektów tj. operacji, które nie odpowiadają warunkom przyznania pomocy w ramach Osi 3 Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, ale przyczyniają się do osiągnięcia celów tej Osi (dla terminu składania wniosków: od 10.02.2014 r. do 24.02.2014 r.).

Lista operacji wybranych do dofinansowania - Odnowa i rozwój wsi

 

Zgodnie z postanowieniami procedury w zakresie oceny zgodności operacji z Lokalną Strategią Rozwoju Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Dolina Drwęcy” (LSR) wraz z kryteriami zgodności operacji z LSR i wyboru operacji na podstawie kryteriów wyboru Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Dolina Drwęcy” (LGD), niniejszym podaje się do publicznej wiadomości załączoną listę operacji wybranych do finansowania, w ramach prowadzonego naboru wniosków o przyznanie pomocy w ramach LSR, Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, oś 4 LEADER, działania 4.1/413 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” w zakresie operacji, które odpowiadają warunkom przyznania pomocy w ramach działania „Odnowa i rozwój wsi” (termin składania wniosków: od 10.02.2014 r. do 24.02.2014 r.).

Informuje się ponadto, iż operacji nie wybranych do finansowania w ramach LSR nie wybrano.

Lista ocenionych operacji - Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw

Zgodnie z postanowieniami procedury w zakresie oceny zgodności operacji z Lokalną Strategią Rozwoju Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Dolina Drwęcy” (LSR) wraz z kryteriami zgodności operacji z LSR i wyboru operacji na podstawie kryteriów wyboru Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Dolina Drwęcy” (LGD), niniejszym podaje się do publicznej wiadomości załączoną listę ocenionych operacji, w ramach prowadzonego naboru wniosków o przyznanie pomocy w ramach LSR, Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, oś 4 LEADER, działania 4.1/413 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” w zakresie operacji, które odpowiadają warunkom przyznania pomocy
w ramach działania „Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw” (termin składania wniosków: od 10.02.2014 r. do 03.03.2014 r.).

Informujemy o możliwości złożenia odwołania od wyników w/w oceny, zgodnie z procedurą określoną w LSR.

Odwołanie od decyzji Rady LGD Wnioskodawca wnosi w terminie 7 dni od dnia podania do publicznej wiadomości listy ocenionych operacji,
w szczególności poprzez jej umieszczenie na stronie internetowej LGD (http://www.lgddolinadrwecy.org.pl/). Wnioskodawca wnoszący odwołanie od decyzji Rady LGD winien wskazać przyczyny wniesienia odwołania.

Lista ocenionych operacji - Małe projekty

Zgodnie z postanowieniami procedury w zakresie oceny zgodności operacji z Lokalną Strategią Rozwoju Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Dolina Drwęcy” (LSR) wraz z kryteriami zgodności operacji z LSR i wyboru operacji na podstawie kryteriów wyboru Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Dolina Drwęcy” (LGD), niniejszym podaje się do publicznej wiadomości załączoną listę ocenionych operacji, w ramach prowadzonego naboru wniosków o przyznanie pomocy w ramach LSR, Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, oś 4 LEADER, działania 4.1/413 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” w zakresie małych projektów tj. operacji, które nie odpowiadają warunkom przyznania pomocy w ramach Osi 3 Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, ale przyczyniają się do osiągnięcia celów tej Osi (dla terminu składania wniosków: od 10.02.2014 r. do 24.02.2014 r.).

Informujemy o możliwości złożenia odwołania od wyników w/w oceny, zgodnie z procedurą określoną w LSR.

Odwołanie od decyzji Rady LGD Wnioskodawca wnosi w terminie 7 dni od dnia podania do publicznej wiadomości listy ocenionych operacji,
w szczególności poprzez jej umieszczenie na stronie internetowej LGD (http://www.lgddolinadrwecy.org.pl/). Wnioskodawca wnoszący odwołanie od decyzji Rady LGD winien wskazać przyczyny wniesienia odwołania.

 • autor: Katarzyna Sadowska, data: 2014-03-12

Lista ocenionych operacji -Odnowa i rozwój wsi

Zgodnie z postanowieniami procedury w zakresie oceny zgodności operacji z Lokalną Strategią Rozwoju Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Dolina Drwęcy” (LSR) wraz z kryteriami zgodności operacji z LSR i wyboru operacji na podstawie kryteriów wyboru Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Dolina Drwęcy” (LGD), niniejszym podaje się do publicznej wiadomości załączoną listę ocenionych operacji, w ramach prowadzonego naboru wniosków o przyznanie pomocy w ramach LSR, Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, oś 4 LEADER, działania 4.1/413 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” w zakresie operacji, które odpowiadają warunkom przyznania pomocy
w ramach działania „Odnowa i rozwój wsi” (termin składania wniosków: od 10.02.2014 r. do 24.02.2014 r.).

Informujemy o możliwości złożenia odwołania od wyników w/w oceny, zgodnie z procedurą określoną w LSR.

 • autor: Katarzyna Sadowska, data: 2014-03-10

Uwaga Wnioskodawcy i Beneficjenci!!!

Przypominamy, że pracownicy Biura Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania "Dolina Drwęcy" świadczą bezpłatne doradztwo w zakresie przygotowywania wniosków o przyznanie pomocy oraz wniosków o płatność w ramach Działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju. W razie jakichkolwiek wątpliwości służymy pomocą.

 • autor: Katarzyna Sadowska, data: 2014-02-04

Ogłaszamy konkurs w zakresie „Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw”

Zarząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego informuje o możliwości składania za pośrednictwem Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Dolina Drwęcy” wniosków o przyznanie pomocy w ramach działania „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” dla operacji odpowiadających warunkom przyznania pomocy dla działania „Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Termin składania wniosków: Od dnia 10 lutego 2014 roku do dnia 3 marca 2014 roku

Miejsce składania wniosków: biuro Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Dolina Drwęcy” ul. Rynek 17, 87-400 Golub-Dobrzyń (poniedziałek, wtorek, czwartek w godzinach: 10.00 – 18.00; środa, piątek w godzinach: 8:00 – 16:00).

Tryb składania wniosków: Wnioski wraz z załącznikami należy składać na odpowiednich formularzach w 1 egzemplarzu w wersji papierowej i elektronicznej

Wnioski należy składać bezpośrednio w miejscu i terminie wskazanym w ogłoszeniu.

Limit środków dostępnych w konkursie:  300 000,00 złotych.

Ogłaszamy konkurs w zakresie "Małe projekty"

Zarząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego informuje o możliwości składania za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania (LGD) - Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Dolina Drwęcy” wniosków o przyznanie pomocy w ramach działania „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” w zakresie małych projektów tj. operacji, które nie odpowiadają warunkom przyznania pomocy w ramach Osi 3 Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, ale przyczyniają się do osiągnięcia celów tej Osi

Termin składania wniosków: od dnia 10 lutego 2014 r. do dnia 24 lutego 2014 r.

Miejsce składania wniosków: biuro Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Dolina Drwęcy” ul. Rynek 17, 87-400 Golub-Dobrzyń (poniedziałek, wtorek, czwartek w godzinach: 10:00 – 18:00, piątek w godzinach: 8:00 – 16:00 ).

Tryb składania wniosków: Wnioski wraz z załącznikami należy składać na odpowiednich formularzach w 1 egzemplarzu w wersji papierowej i elektronicznej.

Wnioski należy składać bezpośrednio w miejscu i terminie wskazanym w ogłoszeniu.

Limit środków dostępnych w konkursie:  211 786,41 złotych.

Ogłaszamy konkurs w zakresie "Odnowy i rozwoju wsi"

Zarząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego informuje o możliwości składania za pośrednictwem Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Dolina Drwęcy” wniosków o przyznanie pomocy w ramach działania  „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” dla operacji odpowiadających warunkom przyznania pomocy dla działania „Odnowa i rozwój wsi” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013                                                                                                                              

Termin składania wniosków: od dnia 10 lutego 2014 roku do dnia 24 lutego 2014 roku

Miejsce składania wniosków: biuro Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Dolina Drwęcy” ul. Rynek 17, 87-400 Golub-Dobrzyń (poniedziałek, wtorek, czwartek w godzinach: 10.00 – 18.00; środa, piątek w godzinach: 8:00 – 16:00).

Tryb składania wniosków: Wnioski wraz z załącznikami należy składać na odpowiednich formularzach w 1 egzemplarzu w wersji papierowej i elektronicznej.

Wnioski należy składać bezpośrednio w miejscu i terminie wskazanym w ogłoszeniu.

Limit środków dostępnych w konkursie:  492 001,62 złotych.

Konferencja - Karbówko 17.01.2014r.

W dniu 17.01.2014r. w Karbówku odbyła się konferencja integracyjno – kulturalno – promocyjna podsumowująca realizację projektu współpracy pn. „Ziemia Dobrzyńska i Chełmińska – promocja jakiej nie było”, finansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 421 Wdrażanie projektów współpracy. Konferencja była okazją do przedstawienia stanu realizacji projektu szerszemu gronu odbiorców oraz lepszego poznania się i zintegrowania Partnerów Projektu, którymi byli: Fundacja Lokalna Grupa Działania „Wieczno”, Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Dolina Drwęcy”, Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Gmin Dobrzyńskich Region Południe oraz Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Gmin Dobrzyńskich Region Północ.  Partnerzy projektu podzielili się problemami i sukcesami związanymi z funkcjonowaniem i działalnością poszczególnych Lokalnych Grup Działania oraz umocnili nawiązane stosunki koleżeńskie.

Część oficjalna konferencji rozpoczęła się o godz. 12.00 powitaniem przez prowadzącą – Panią Martę Iwan (Wiceprezes Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Dolina Drwęcy” oraz inicjator i koordynator realizowanego Projektu Współpracy) zaproszonych gości, którzy mimo ciężkich warunków atmosferycznych dotarli prawie że w komplecie. Przed przystąpieniem do omawiania stanu realizacji projektu, prowadząca poprosiła o zabranie głosu Panią Magdalenę Gadomską – Prezesa Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Dolina Drwęcy”. Pani Prezes w swoim wystąpieniu podkreśliła, że miło spotkać się w tak zacnym gronie, ale można zrobić wspólnie wiele dobrego kontaktując się głównie telefonicznie. Życzyła wszystkim pomyślnego zamknięcia obecnego okresu programowania oraz, dla tych, którzy zdecydują się pozostać w formule LGD wielu pomysłów na przyszłość.

Po tych miłych słowach prowadząca omówiła założenia realizowanego Projektu Współpracy począwszy od podpisania umowy partnerskiej a skończywszy na zestawieniu rzeczowo – finansowym projektu. Uczestnicy konferencji z ciekawością słuchali o kolejnych zadaniach, które zostały zrealizowane, a więc: wydanie przewodnika „Chełmińsko – Dobrzyński Szlak Turystyczny”, stworzenie przewodnika turystycznego – aplikacji mobilnej na system operacyjny Android, przeprowadzenie konkursu fotograficznego – „LGD w obiektywie – tajemnice przydrożnych figurek i kapliczek”, wydanie kalendarza na rok 2014,
w którym znalazły się zwycięskie zdjęcia konkursowe. Pani Marta Iwan – koordynator projektu, podkreśliła że dzięki współpracy udało się zebrać spory budżet (150.815,00zł), dzięki któremu można było zrealizować wszystkie wymienione zadania, co samodzielnie byłoby niemożliwe. Następnie Prowadząca poprosiła Pana Marcina Karasińskiego – Dyrektora Polskich Wydawnictw Reklamowych (Wykonawcę wyłonionego w drodze zapytania ofertowego) o przedstawienie stworzonej aplikacji mobilnej. Dzięki ciekawej prezentacji poznaliśmy zasady funkcjonowania aplikacji, jej możliwości, ograniczenia (dostosowana tylko do systemu operacyjnego Android), miejsca, z których można ją pobrać.

Kolejnym punktem konferencji było wręczenie nagród laureatom konkursu fotograficznego. Nagrodami dla osób, które zajęły miejsca I – III były aparaty fotograficzne, natomiast osoby wyróżnione otrzymały karty pamięci. Dodatkowo wszyscy laureaci wzbogacili się o gadżety promocyjne wydane przez LGD – Partnerów Projektu oraz kalendarz na rok 2014, w którym znalazły się zwycięskie zdjęcia.

Po krótkiej przerwie kawowej głos zabrał Pan Andrzej Szalkowski – Dyrektor Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej w Rypinie, który omówił burzliwe dzieje Ziemi Dobrzyńskiej. Wystąpienie spotkało się z dużym uznaniem, które zostało wyrażone gromkimi brawami tuż po jego zakończeniu.

Pod koniec części oficjalnej wystąpili przedstawiciele LGD – Partnerów Projektu, którzy przedstawili działalność swoich Stowarzyszeń. Na sam koniec Pani Marta Iwan – prowadząca, podziękowała wszystkim za udział w konferencji i zaprosiła do Sali Bankietowej na poczęstunek.

Pragniemy jeszcze raz podziękować wszystkim, którzy wzięli udział zarówno w konferencji, jak również w konkursie fotograficznym. Zachęcamy do pobierania aplikacji mobilnej, która już wkrótce będzie dostępna na stronach internetowych LGD – Partnerów Projektu
a także na portalu ziemiadobrzynska.pl oraz zgłaszanie się do Biur LGD – Partnerów Projektu po przewodnik „Chełmińsko – Dobrzyński Szlak Turystyczny” bądź kalendarz.

Zdjęcia z Konferencji dostępne w naszej GALERII. Zapraszamy do przeglądania!!!

 • autor: Katarzyna Sadowska, data: 2014-01-21

Informujemy, że wręczenie nagród laureatom konkursu fotograficznego
pn. "LGD w obiektywie - tajemnice przydrożnych figurek i kapliczek"
nastąpi podczas konferencji, która odbędzie się w dniu 17 stycznia br.
w Osadzie Karbówko (budynek "remiza").
Rozpoczęcie - godz. 12:00.
Laureatów konkursu serdecznie zapraszamy!

 • autor: Katarzyna Sadowska, data: 2014-01-13
Unia Europejska Leader Lokalna Grupa Działania DOLINA DRWĘCY - -

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich
Europa inwestująca w obszary wiejskie
Opracowano przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania ,,Dolina Drwęcy''
Współfinansowano ze środków Unii Europejskiej w ramach osi 4 LEADER
Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata
2007-2013 - Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

-
GALERIA
grafika
SPRAWOZDANIA / RELACJE
Przewodnik Turystyczny - aplikacja mobilna
NEWSLETTER
INTRANET
login
hasło

STATYSTYKI

Odwiedziło nas: 2329

Ostatnia aktualizacja: 2015-10-05 15:28

© Lokalna Grupa Działania "Dolina Drwęcy"
powered by netadmin 7.06