Projekt współpracy - "Patrol Historyczny - organizacja żywych spotkań z historią"
DZISIAJ JEST: 28 września 2020
IMIENINY OBCHODZĄ: Marka, Wacława
JĘZYK/LANGUAGE/LANGUE: Polski, English, Francais
AKTUALNOŚCI
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
O ORGANIZACJI
Lokalna Grupa Działania
Członkowie
Organy statutowe
Dane do kontaktu
Dokumenty wewnętrzne
OBSZAR DZIAŁANIA
Gmina Golub-Dobrzyń
Gmina Kowalewo Pomorskie
Gmina Zbójno
Gmina Ciechocin
Gmina Radomin
LEADER +
Pilotażowy Program LEADER+
Oś IV LEADER + PROW
LOKALNA STRATEGIA ROZWOJU (LSR)
Umowa ramowa
Dokument LSR 2014-2020
Nabór wniosków o dofinansowanie 2014-2020
Dokument LSR 2007-2013
Nabór wniosków o dofinansowanie 2007-2013
PROMOCJA NASZEGO OBSZARU
WSPÓŁPRACA
Organizacje partnerskie
Wspólne przedsięwzięcia
Projekt współpracy pn. " Kujawsko-Pomorskim Szlakiem Lokalnych Grup Działania"
Projekt współpracy "Ziemia Dobrzyńska i Chełmińska - promocja jakiej nie było"
Projekt współpracy - "Patrol Historyczny - organizacja żywych spotkań z historią"
Projekt współpracy - "PATROL HISTORYCZNY - pogranicze chrześcijaństwa" - organizacja żywych spotkań z historią
Projekt współpracy - "Przygotowanie i wydanie audiobooków z legendami i baśniami z regionu Ziemi Chełmińskiej, Ziemi Dobrzyńskiej i Szwajcarii Kaszubskiej oraz wykonanie materiałów promocyjnych"
MATERIAŁ DO POBRANIA
GALERIA
Wizyta studyjna w Irlandii
Wyjazd studyjny do Podhalańskiej LGD w Poroninie
Szkolenie z rękodzieła
Konferencja w ramach projektu "Informacja kluczem do wykorzystania środków unijnych na obszarze działania LGD "Dolina Drwęcy" na lata 2007-2013"
Szkolenie połączone z wyjazdem studyjnym z zakresu rozwoju lokalnego
Festyn "Barwy Lata, Dary Jesieni"
XXII Targi Turystyczne MARKET TOUR pn. „Piknik nad Odrą”
Jesienny Festyn w Dolinie Drwęcy
Konferencja - Karbówko 17.01.2014r.
"Wiosna w Dolinie Drwęcy" - 01.05.2014r.
Wizyta studyjna 09-12.10.2014r. Dolny Śląsk
Jesienny Festyn w Dolinie Drwęcy - Białkowo, 18.09.2016r.
Wizyta studyjna do Wiosek Tematycznych w Borach Tucholskich, 24-25.06.2017r
Piknik na Zamku Golubskim „Lato w Dolinie Drwęcy” - 18.06.2017r.
„Festynie Jesiennym w Dolinie Drwęcy” 24.09.2017 - Radomin
Wizyta studyjna na Pojezierze Brodnickie 21-22.10.2017r.
Wizyta Studyjna - Pałuki 23-24.06.2018
Festyn "Lato w Dolinie Drwęcy" 16.06.2018r. - Świętosław
Jesień w Dolinie Drwęcy" 16.09.2018r.
Festyn "Lato w Dolinie Drwęcy", Działyń, 22.06.2019r.
PRASA O NAS
LINKI
Urząd Miasta Golub-Dobrzyń
Urząd Gminy Ciechocin
Urząd Gminy Golub-Dobrzyń
Urząd Miejski w Kowalewie-Pomorskiem
Urząd Gminy Radomin
Urząd Gminy Zbójno
Powiat Golubsko-Dobrzyński
Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko - Pomorskiego
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Portal Unii Europejskiej
Facebook - LGD "Dolina Drwęcy"
ZAMÓWIENIA
Konkursy - PROW 2007-2013
logotypy unijne
JESTEŚ TU:WSPÓŁPRACA > Projekt współpracy - "Patrol Historyczny - organizacja żywych spotkań z historią" >
  • -

               Czy w palącym słońcu, czy przy silnym wietrze, czy w deszczu Patrol Historyczny przemierza pogranicze ziem dobrzyńskiej, chełmińskiej i michałowskiej. Tak się składa, że tego roku mieliśmy wyjątkowy lipiec. Słoneczny, ciepły, wręcz momentami gorący, sprzyjający spotkaniom na wolnym powietrzu. Właśnie te okoliczności towarzyszyły rekonstruktorom i rękodzielnikom, którzy w ramach przedsięwzięcia pt: Patrol Historyczny przygotowywali i organizowali żywe spektakle historyczne. Jak prawdziwa karawana historyczna, z husarią, szlachtą, żołnierzami pospolitego ruszenia, w towarzystwie rzemieślników, odwiedzająca wsie i miasteczka na rzeczonym wyżej terenie szerzyła wiedzę historyczną, bawiąc i edukując jednocześnie. Niejeden po raz pierwszy chwycił za młot kowalski i pod czujnym okiem artysty kowala wykonał swoją szczęśliwą podkowę. Inny znowu postrzelał z łuku instrukcje pobierając od wielce doświadczonych łuczników. Niejedna niewiasta kartkę papieru czerpała z kadzi, prasując ją dalej na historycznych urządzeniach. Inna znowuż garnuszek gliniany na kole utoczyła. Wszyscy zaś wzdychali z zachwytu widząc popisy konnych i pieszych rycerzy, co XVII-wieczne militaria prezentowali. Patrol historyczny jako przedsięwzięcie realizowane w ramach projektu współpracy trzech Lokalnych Grup Działania: Doliny Drwęcy, Pojezierza Brodnickiego i Gmin Dobrzyńskich Region Północ, odbył już kilkanaście wizyt w stowarzyszonych gminach. „Od końca maja licząc byliśmy  już w Nowogrodzie, Ciechocinie, Skrwilnie, Radzikach, Bartniczce, Zbicznie, Rogowie, Jabłonowie Pomorskim, Górznie, Świedziebni, Osieku i ostatnio w Bobrowie - mówi Marcin Szynkiewicz, jeden z towarzyszy husarskich, prezentujący pokazy umiejętności jeździeckich w pełnym rynsztunku bojowym - czasem słońce pali, czasem deszcz moczy. Jednak zawsze towarzyszy nam wielka publiczność. Ludzie są mili i ciekawi tego co im prezentujemy. Otrzymują solidną lekcję historii i obyczajowości, a przy tym świetną zabawę.” Patrol historyczny to pokazy, ale i możliwość czynnego włączenia się w spektakl. Chętni są wcielani w pewne role, artylerzysty, pancernego, szlachcica. A za to są nagradzani upominkami, które są przygotowane specjalnie na potrzeby projektu. Mnóstwo zabawy i uciechy dla każdego, bawią się ci mali i ci duzi. Oferta dla całych rodzin. Można dołączyć do Patrolu jeszcze w Stępowie Gm. Rypin (31.08.2014r. od godz. 13.00), tego samego dnia w Zbójnie (od godz. 17.00). Tydzień później w Radominie (6.09.2014r. od godz. 12.00) i od godz. 17.00 w Ugoszczu - Gmina Brzuze. Później już tylko 14 września od godz. 15.00 w Kowalewie Pomorskim. Do końca Patrolu jeszcze  kilka odsłon. Nie przegap tej szansy! Dołącz do nas!

Andrzej Szalkowski

Dołącz do Patrolu Historycznego!

Patrol historyczny to niezwykle interesująca prezentacja dziejów pogranicza ziem dobrzyńskiej, chełmińskiej i michałowskiej w czasach Pierwszej Rzeczypospolitej, gdy kraj nasz od morza do morza sięgał. Będą mogli Państwo z bliska zobaczyć XVII-wieczną husarię, dumę oręża polskiego, pokazy umiejętności jeździeckich. Spotkają Państwo szlachtę i pospolitych żołnierzy. Doświadczą Państwo kultury i obyczajowości sarmackiej. Razem z wojskiem przyciągną do Państwa rzemieślnicy kowal, garncarz i papiernik, będą z Wami także alchemiczki od Anny Wazówny. Pokazy, warsztaty, gry i zabawy wszystko to w barwnej i dynamicznej odsłonie Patrolu Historycznego, imprezy realizowanej w ramach projektu współpracy trzech lokalnych grup działania: LGD Doliny Drwęcy, LGD Gmin Dobrzyńskich Region Północ, LGD Pojezierze Brodnickie. Zapraszamy!!!

Przykładowy scenariusz:

Powitanie -witamy zacnych gości  po staropolsku  i  z fantazją  godną  przodków.

Wykład, pogadanka - Zdarza się i tak, iż goście zacni posłuchać chcą co my za jedni, o stroju, kulturze, czy życiu w dawnych czasach. Obejrzeć rynsztunek i przedmioty codziennego użytku okresu I Rzeczypospolitej

Scenki rodzajowe – tu goście szacowni doświadczą tearum historycznego, w którym osobami własnemi udział brać będą mogli.  Scenek rodzajowych wykonujemy kilka z animacją publiczności np. zaciąg do chorągwi, zwada w karczmie, szkoła fechtunku, itd. 

Konkursy i zabawy –   szereg konkursów i zabaw ku uciesze gości odprawowywanych, np: ścinanie świec, czy konkurs staropolskich toastów, historyczne gry dla dzieci, kule czy zamek.

Tor łuczniczy -  szlachetni goście doświadczą tej szlachetnej a starożytnej broni. Każdy będzie mógł pojąć podstawy, a jeżeli chęci nie zabraknie możemy konkurs uczynić jak to Turcy, czy Angielczykowie czynią, i najlepszego strzelca nagrodzić.

Obóz  wojskowy -  szacownych gości możemy zaprosić do obozowiska  wojskowego prosto z pod Chocimia czy Kircholmu . Można w nim będzie przy ogniu skosztować  wojskowej strawy, pośpiewać pieśni , posłuchać wojennych opowieści.

Lektor prowadzący - konferansjer - nasze poczynania może komentowac człowiek w gadaniu biegły, co bedzie publiczność właściwie monitował, zachęcał i zapraszał a i informacją właściwą służył. Człek ten zabawę całą poprowadzi i pieczę nad nią miał będzie.

Pokazy konne - husaria, najdzielniejsza i najwaleczniejsza formacja wojskowa w dziejach świata zaprezentuje przed zgromadzoną widownią kunszt wojenny, goniąc do pierścienia, tnąc łby kapuściane szablą, czy też czyniąc inne egzercerunki ( ćwiczenia).

Przejażdżki konne - jakoby komu do głowy przyszło i ze szlachecką fantazyją zapragnął rumaka dosiąść przeto przygotowane będą koniki niższe w kłębie o wielkiej spokojności, obsługiwane przez specjalistów z uprawnieniami zaznaczam.

Rzemiosła wszelakiego warsztaty - pragnąc przybliżyć uczestnikom , a jednocześnie zamiarując zabrać ich poprzez bramę czasu do staropolskich czasów proponujemy warsztaty garncarstwa, kowalstwa, papiernictwa wszystko w konwencji staropolskiej uczynione.

Pracownia alchemika - niezwykle jaskrawym i ciekawym jest móc obaczyć poczynania alchemika dawnego , ba , a nawet samemu mu w tym dopomagać.

  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
Unia Europejska Leader Lokalna Grupa Działania DOLINA DRWĘCY - -

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich
Europa inwestująca w obszary wiejskie
Opracowano przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania ,,Dolina Drwęcy''
Współfinansowano ze środków Unii Europejskiej w ramach osi 4 LEADER
Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata
2007-2013 - Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

-
GALERIA
-
SPRAWOZDANIA / RELACJE
Przewodnik Turystyczny - aplikacja mobilna
NEWSLETTER
INTRANET
login
hasło

STATYSTYKI

Odwiedziło nas: 2365

Ostatnia aktualizacja: 2014-09-04 13:15

© Lokalna Grupa Działania "Dolina Drwęcy"
powered by netadmin 7.25